Farmárčenie a prvovýroba nie sú len tvrdá práca, ale aj pomerne zložitý systém dotácií. Ten má zavedený každá krajina a pomáha nielen udržiavať ceny potravín pomerne nízko, ale aj zabezpečovať konkurencieschopnosť agrosektora.
Študenti poľnohospodárskej univerzity v Nitre mali vo štvrtok možnosť dozvedieť sa tieto informácie priamo od zdroja.
Na pôde poľnohospodárskej univerzity v Nitre prednášal riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. Informácie z prednášky sú osožné pre študentov Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, Fakulty biotechnológie a potravinárstva, Fakulty ekonomiky a manažmentu, Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja.
Prednáška sa týkala najmä možností podpôr v živočíšnej výrobe. Na Slovensku je možné dostať platbu na chov zvierat, zachovávanie ohrozených druhov a rás, ale aj na výrobu živočíšnych produktov.
Priamu podporu v rámci neprojektových opatrení môžu napríklad farmári získať aj na zlepšenie podmienok chovu. V praxi to znamená čistejšie chlievy či stajne, či nové vybavenie. Ďalšou možnosťou je priama platba na zachovanie ohrozeného druhu. Ak farmár chová napríklad slovenský pinzgauský dobytok, ovce valašky, či dokonca niektoré slovenské plemená koní, môže požiadať o priamu platbu.
Juraj Kožuch na prednáške upozornil, že veľa žiadostí o platbu stroskotá len na tom, že nie sú úplné alebo že obsahujú chyby. Medzi tie najčastejšie patria:
- viacnásobné držiteľstvo farmy v rozpore s platnou legislatívou (hovädzí dobytok, ovce a kozy),
- nevykonanie náhrady, neskoré nahlásenie náhrady,
- nenahlasovanie zmien do CEHZ,
- neoznámenie zmeny držiteľa na farme, resp. nenahlásenie farmy do identifikačného listu (IL),
- nedodržanie retenčného obdobia – nedodržanie nahláseného počtu,
- nedodržanie podmienok identifikácie a registrácie
- nedodržanie lehôt na zaslanie dôkazov.