Stratégia na zlepšenie kvality ovzdušia má byť vypracovaná do konca roku 2020. Vyplýva to zo Správy o plnení úloh vyplývajúcich z Akčného plánu pre životné prostredie a zdravie obyvateľov SR, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.
Odbor ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia pracuje na Stratégii ochrany ovzdušia od roku 2018.
Sieť staníc sa postupne rozširuje
Zo správy ďalej vyplýva, že sa na Slovensku postupne rozširuje sieť monitorovania kvality ovzdušia.
Pre monitorovanie obsahu benzo(a)pyrénu v ovzduší bolo v roku 2019 k siedmym automatickým monitorovacím staniciam pridaných ďalších päť, v roku 2020 sa sieť rozšírila o ďalších osem staníc.
Rebríček najväčších producentov plastového odpadu opäť vedú známe firmy
Monitoring zároveň vykonávajú tri stanice európskeho monitorovacieho systému diaľkového prenosu znečistenia (EMEP).
Monitoring prachových častíc PM2,5 v ovzduší dnes podľa správy vykonáva na Slovensku 46 staníc a ďalšie dve stanice v rámci systému EMEP.
Monitoring vzoriek životného prostredia
Rezorty zdravotníctva, životného prostredia či pôdohospodárstva sa aktuálne zaoberajú aj stanovením limitných hodnôt pesticídov v pitnej vode či systémom monitorovania kvality pitnej vody.
K zvýšeniu ochrany zdravia ľudí má pomôcť aj monitoring vzoriek životného prostredia so zameraním na stanovenie prítomnosti baktérií rodu legionella, predovšetkým v zariadeniach s pobytom osôb s oslabenou imunitou.
Ochranársky snem vyzýva na podporu účinnej ochrany vodárenského zdroja Šamorín
Ten sa má uskutočniť v troch etapách, v ktorých budú postupne testované vzorky vody či ovzdušia v domovoch sociálnych služieb, ubytovacích zariadeniach v oblasti cestovného ruchu a na kúpaliská s vodnými atrakciami, pri ktorých vznikajú vodné aerosóly.
Takmer jeden a pol milióna úmrtí ročne
Akčný plán pre životné prostredie a zdravie obyvateľov SR bol vypracovaný za účelom zvýšenia kvality životného prostredia na Slovensku, ktoré má napomôcť pri predchádzaní zbytočných a odvrátiteľných úmrtí.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera v Európe každý rok takmer jeden a pol milióna ľudí na ochorenia, ktoré súvisia s kvalitou životného prostredia.
Populácia psíka medvedíkovitého na Slovensku sa rozrastá, pre iné zvieratá môže byť hrozbou
Tie sú spôsobené znečistením ovzdušia, vôd, nedostatočným zásobovaním pitnou vodou, nebezpečnými chemickými látkami, hlukom, odpadmi, kontaminovanými lokalitami či zmenami klímy.