Slováci stále ukladajú príliš veľa odpadu na skládky a málo recyklujú. Vyplýva to z vyhodnotenia Programu odpadového hospodárstva na roky 2016 až 2020, ktorý dnes vzala vláda na vedomie.
Musíme recyklovať viac
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v správe konštatuje, že skládkovanie všetkých odpadov v roku 2017 kleslo na úroveň 31 percent, avšak až 62 percent komunálneho odpadu z domácností skončilo na skládkach. „Pokiaľ sa jedná o zásadné odklonenie odpadov od skládkovania, nemožno zatiaľ v tomto smere považovať stanovený cieľ za splnený s negatívnym výhľadom do budúcnosti,“ konštatovalo MŽP.
Hlavný strategický cieľ Slovenska do roku 2020 je 50-percentná hranica recyklácie komunálnych odpadov. Za týmto účelom je nevyhnutné zásadne zvýšiť úroveň triedeného zberu, ktorý je v mnohých obciach nedostatočný.
Vlani jeden Slovák vytriedil 75 kilogramov papiera, skla, kovov a plastov. Celkovo bolo vytriedených 623-tisíc ton komunálnych odpadov, úroveň triedeného zberu tak dosiahla úroveň 29,2 percenta. „V roku 2017 sa preto tesne nepodarilo splniť cieľ triedeného zberu. Zostáva veľký priestor na zlepšenie, predovšetkým v oblasti biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov,“ uviedol envirorezort.
Odpadu pribúda
Od roku 2014 narastá množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu. Najväčší medziročný nárast o deväť percent bol v roku 2017. Od roku 2014 sa zvyšuje aj množstvo nebezpečných odpadov. Celkovo vzniklo na Slovensku vyše 12 miliónov ton odpadov, 39 percent z tohto množstva predstavoval priemyselný odpad.
V roku 2017 Slováci vyprodukovali viac než dva milióny ton komunálneho odpadu. Najväčší nárast zaznamenali u biologicky rozložiteľného odpadu, teda odpadu zo záhrad, parkov a inej verejnej zelene. Slovensko stále patrí medzi krajiny s najnižšou ročnou produkciou komunálnych odpadov na obyvateľa v EÚ. V roku 2016 vyprodukoval každý Slovák 348 kg komunálneho odpadu, čo je 72 percent z priemeru EÚ.