Vedci z americkej University of Georgia (UGA) skúmajú, ako najlepšie využiť pôdu na Marse s cieľom zistiť, či je tam možné pestovať plodiny. Za týmto účelom vyvinuli umelé zmesi pôdy podobné tým na červenej planéte. Svoju štúdiu zverejnili v žurnále Icarus.
Vedúca projektu Laura Fackrell z UGA objasnila, že sa „zamerali na simuláciu konkrétnych vlastností materiálov, ktoré je možno ľahko nájsť na Marse“.
Simuláciou minerálneho zloženia alebo obsahu solí v marťanských zmesiach môžu zistiť veľa informácií o potenciálnej úrodnosti pôdy.
Živiny, slanosť či pH patria medzi faktory, ktoré ovplyvňujú úrodnosť pôdy. Objasnenie, v akom spektre sa v súvislosti s týmito zložkami nachádza marťanská pôda, je kľúčové pre zistenie jej úrodnosti či určenia vhodných riešení, ktoré z nej urobia úrodnú pôdu.
Potrebné živiny
Vedcom pomohli vzorky, o ktoré sa postarala NASA. Napriek svojej riedkej atmosfére, extrémnemu chladu a nízkej hladine kyslíka je marťanský povrch známy tým, že obsahuje väčšinu zložiek potrebných pre rast rastlín, ako sú dusík, fosfor či draslík.
I napriek tejto pozitívnej správe sa odborníci snažia nájsť odpovede na niekoľko ďalších otázok. „Prítomnosť živín ešte neznamená, že sú prístupné rastlinám, že ich dokážu z pôdy aj vytiahnuť,“ povedala Fackrell.
Pôda takisto nemusí obsahovať dostatočné množstvo potrebných živín alebo ich môže mať toľko, že budú pre rastliny toxické.
Prekonanie prekážok
Počas výskumu spozorovali niekoľko vlastností, ako napríklad výraznú suchosť, ktoré môžu predstavovať prekážky. Nie však neprekonateľné.
Tím navrhol niekoľko riešení, medzi ktoré patrí pridanie baktérií či iných húb do pôdy, ktoré môžu podporiť rast rastlín v marťanských podmienkach.
Členovia tímu sa zhodli, že ľudská misia na Marse je z dlhodobého hľadiska závislá od toho, či na planéte bude možné pestovať plodiny.
Zistenia majú podľa nich uplatnenie aj v poľnohospodárstve na Zemi.