Odborníci po 15 rokoch definitívne potvrdili prítomnosť raniaka obrovského na Poľane. Pre agentúru SITA to uviedol Peter Kaňuch z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied (ÚEL SAV) vo Zvolene. Prítomnosť najväčšieho európskeho druhu netopiera na Slovensku zistili v roku 2005 takmer súčasne na Muránskej planine aj Poľane.
Mapovanie ultrazvukovým detektorom
Následne však odborníci skúmali už len oblasť Muránskej planiny. V lete tohto roku ÚEL SAV v spolupráci so Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku a podporou Štátnej ochrany prírody (ŠOP), Správou CHKO Poľana, Lesmi SR a občianskym združením Čierny Balog začali skúmať aj oblasť Poľany.
Okrem prvotného záznamu o výskyte raniaka obrovského z roku 2005 nemal výskumný tím žiadne údaje. Či sa aj po 15 rokoch stále vyskytuje na Poľane preto začali zisťovať akustickým monitoringom, ktorým dokážu podľa zvukov rozoznať, o aký druh netopiera ide.
Tatranskí lesníci nadviazali na dávnu tradíciu, začali sa venovať chovu včiel
Na mapovanie použili automatické ultrazvukové detektory, ktoré nahrávajú echolokačné signály netopierov a detektor monitoruje vybranú lokalitu niekoľko nocí.
Výskumný tím na základe analýzy spektrogramu prítomnosť raniaka potvrdil. Následne sa mu podarilo odchytiť aj dospelé samice a mláďatá raniaka obrovského, čím sa potvrdilo aj jeho rozmnožovanie v lokalite.
Najvzácnejší druh netopiera na Slovensku
„Lokalita výskytu raniaka v rámci Slovenska ešte okrajovo zasahuje oblasti Slovenského krasu a Cerovej vrchoviny. Ďalšia izolovaná a stabilná populácia zo severného Maďarska je pravdepodobne iba tá, ktorú aktuálne skúmame, teda sever Poľany, Veporské vrchy a Muránska planina. Veľkosť populácie tohto druhu je zatiaľ neznáma, ale všetko nasvedčuje tomu, že bude malá,“ povedal pre agentúru SITA Peter Kaňuch. Podľa odborníkov ide o najvzácnejší druh netopiera na území Slovenska.
ZMOS odmieta novelu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, trvá aj na posunutí termínov
Najväčší druh netopiera v Európe žije v dutinách stromov. Dĺžka jeho tela dosahuje 7,8 až 10,8 centimetra a rozpätie krídel približne 45 centimetrov.
Kaňuch dodal, že ÚEL SAV bude pokračovať aj v ďalšom výskume, aké biotopy potrebuje raniak obrovský pre svoj život.