Správa Národného parku (NP) Slovenský raj odmieta akúkoľvek zodpovednosť za záplavy v obci Mlynky (okres Spišská Nová Ves) a ostatných obciach v povodí rieky Hnilec. Uviedla to správa NP Slovenský raj vo svojom oficiálnom vyhlásení.
Krátko po minulotýždňových povodniach sa podľa správy národného parku začala šíriť informácia, že ochranári nedovolili vypúšťať priehradu Palcmanská Maša a opravovať v lete elektráreň v Dobšinej pre ochranu raka riečneho, čo malo za následok povodne počas prívalových dažďov. Informáciu následne zverejnili aj niektoré médiá.
Na vzniknutú situáciu nemali vplyv
Správa NP Slovenský raj vo svojom vyhlásení uvádza, že na vzniknutú situáciu nemala žiaden vplyv ani dosah. Národný park hovorí, že pre ochranu raka riečneho je naozaj možné znižovať hladinu priehrady vypúšťaním vody maximálne o 20 cm denne.
Toto obmedzenie však podľa nich nezabraňuje vypúšťaniu vody pod tento stanovený limit. Hladina vody v priehrade tak môže byť upravovaná, hocikedy to bude potrebné.
Záplavy narobili starosti aj poľnohospodárom, poškodená úroda ich môže pripraviť o státisíce eur
„Zdôrazňujeme, že termín opravy je výlučne záležitosťou vodohospodárov a Správa Národného parku Slovenský raj ho nijako neovplyvňovala,“ dodali ochranári.
Slovenský vodohospodársky podnik reaguje, že Palcmanská Maša štandardne odvádza vodu cez potrubie do vodnej elektrárne Dobšiná a následne cez Dobšinský potok do rieky Slaná.
Palcmanská Maša v mimoriadnom režime
Keďže od 1. novembra do 31. mája 2020 v elektrárni Dobšiná prebieha rekonštrukcia, Palcmanská Maša podľa vodohospodárov funguje v mimoriadnom režime a voda je v prípade potreby odvádzaná do rieky Hnilec.
Slovensko musí zabezpečiť svojim pralesom dostatočnú ochranu, inak im hrozí zánik
„Za vzniknutú situáciu nemôžeme. Povodne vznikli vďaka výdatným zrážkam a zvýšeniu hladiny rieky Hnilec, ktorá sa následne vyliala. V čase nástupu povodní bola hladina vody v priehrade znížená a zachytili sme maximálne množstvo zrážok. Následný vznik povodne nebolo možné z našej strany ovplyvniť. Priehradu vypúšťame pravidelne v súlade s rozhodnutím Okresného úradu v Košiciach,“ komentoval situáciu referent komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku Tomáš Januš.
Záplavy počas minulého týždňa postihli okrem okresu Spišská Nová Ves aj okresy Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Gelnica a Revúca. V Revúcej si vyžiadali aj ľudské obete, keď prúd rozvodnenej rieky Muráň strhol tri ženy, ktoré sa pokúšali zachrániť psov z miestneho útulku, ktorý postupne zaplavovala voda z Muráňa.