Fotky s naloženými vagónmi s drevom vidíme na sociálnych sieťach takmer denne. Môže sa tak zdať, že Slovensko vyváža obrovské množstvá kvalitného dreva. Čísla však ukazujú niečo celkom iné. Podľa dát z najnovšej Zelenej správy ostáva väčšina slovenského dreva doma.
Sme sebestační
Rúbaniská a naložené kamióny či vagóny videl na Slovensku už asi každý. Na sociálnych sieťach sa často objavujú aj s komentárom, že ide o vysoko kvalitné drevo, ktoré smeruje do zahraničia. Je to však len malý kúsok reality, ktorá je úplne iná. V skutočnosti si Slovensko necháva drvivú väčšinu dreva, ktoré vyťaží.
V analýze Zelená správa sa uvádza, že v roku 2018 sa vyviezlo 2 099 000 metrov kubických dreva. Na exporte sa podieľajú najmä nelesnícke subjekty a obchodné spoločenstvá. Lesní hospodári sa na exporte len 21,1 percentami.
„Vývoz dreva smeroval najmä do okolitých krajín EÚ (Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maěarsko). V exportných dodávkach ihličnatých aj listnatých sortimentov surového dreva prevládali výrezy I. až III. triedy akosti,“ uvádza sa v analýze.
Ako vidno v tabuľne nižšie, v produkcii dreva sme sebestační. Najviac dovážame drevo vysokej kvality. To podľa autorov analýzy naznačuje, že drevo sa u nás začína viac využívať na výrobu nábytku a v priemysle, kde sa vyžaduje vyššia kvalita materiálu.
Vývoz klesá
Z fotografií či videí, ktoré sa množia ako huby po daždi, sa tiež môže zdať, že objem vývozu stúpa. Je to ale presne naopak. Najviac dreva sme vyviezli v roku 2014, odvtedy je trend skôr klesajúci. Postupne prestáva platiť aj tvrdenie, že vyvážame drevo, ktoré sa v zahraničí spracuje a potom sa už v podobe hotových výrobkov vracia k nám.
„Vo vývoji zahraniēného obchodu so sortimentmi surového dreva možno pozorovať pozitívne tendencie znižovania ich vývozu a zvyšovania dovozu sortimentov vyššej kvality. Postupne sa tým znižujú negatíva vývozu dreva zo Slovenska, medzi ktoré patrí najmä relatívne vysoký podiel exportu kvalitnejšieho domáceho dreva (najmä sortimenty ihličnatého dreva I. až III. triedy akosti), ktoré sa vyvážajú bez ďalšieho spracovania v tuzemsku. Pridaná hodnota sa tak tvorí v zahraničí, kde spracovanie dreva vytvára pracovné príležitosti a domáca ekonomika tým prichádza o daňové príjmy a príjmy z odvodov,“ konštatujú autori Zelenej správy.