Na Slovensku sú premnožené medvede. Budaj by mal prehodnotiť svoj postoj k odstrelu, žiadajú poľovníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
medveď, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská poľovnícka komora (SPK) žiada ministra životného prostredia Jána Budaja, aby prehodnotil svoj postoj k povoleniu odstrelu medveďa hnedého. SPK to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca komory Alojz Kaššák.

Podľa poľovníkov sú medvede na Slovensku premnožené a čoraz častejšie dochádza k ich zatúlaniu do intravilánov miest. Šéf envirorezortu vo svojich verejných vyhláseniach označil poľovníkov za tých, „ktorí by si na medvede radi zastrieľali“. SPK sa voči takýmto vyhláseniam ostro ohradzuje.

Veľký počet útokov medveďa na človeka

Podľa SPK je Slovensko krajinou s najvyššou hustotou populácie medveďa na svete. Na tisíci kilometrov štvorcových krajiny sa podľa stránky nature.com na Slovensku vyskytuje 77 medveďov.

„V rebríčku tiež zastávame druhé miesto na svete v počte útokov medveďa na človeka. V minulom roku boli zaznamenané tri útoky dokončené a 38 nedokončených. V roku 2020 je už zaznamenaných päť dokončených útokov. To, že u nás ešte medveď nikoho neusmrtil, je výsledok len toho, že takmer celé územie Slovenska je pokryté mobilnou sieťou a zranený si môžu privolať rýchlu pomoc kdekoľvek,“ uviedla SPK v stanovisku.

Budaj by mal prevziať osobnú zodpovednosť

O potrebe preriedenia populácie medveďa hnedého regulovaným odstrelom podľa poľovníkov hovoria aj štatistiky mesta Vysoké Tatry. Kým v roku 2015 sa medvede v intraviláne Vysokých Tatier vyskytli 248-krát, v roku 2019 zaznamenali 959 medvedích návštev v intraviláne.

SPK preto od ministerstva životného prostredia požaduje, aby prestal osočovať poľovníkov a prehodnotil svoj postoj k odstrelu medveďa hnedého. V prípade zachovania si súčasného postoja by za prípadnú ujmu na zdraví a živote občanov podľa SPK mal minister Budaj prevziať osobnú zodpovednosť. SPK verí, že bude mať možnosť celú záležitosť prerokovať so šéfom envirorezortu osobne.

„Nikto z poľovníkov nemá záujem „si zastrieľať na medvede. Poľovníci, naopak, uvedomujúc si svoje postavenie v spoločnosti, hľadajú efektívne riešenie v prospech bezpečnosti všetkých občanov,“ dodala komora v stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz KaššákJán Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská poľovnícka komora