Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) upozorňuje na nepravdivé informácie v súvislosti so zonáciou národných parkov a vyvracia tvrdenie, že následkom zonácie vznikne premnoženie zveri a nárast škôd na lesoch a záhumeniciach spôsobených zverou.
MŽP SR podotýka, že regulácia stavu poľovnej zveri je možná aj s ohľadom na ochranu prírody, pretože pomáha predchádzať neprimeranému poškodzovaniu mladých lesných porastov. Informovalo o tom MŽP v tlačovej správe.
Vodozádržná funkcia lesa
Envirorezort vníma citlivo šírenie nepravdivých informácií o dopadoch zonácií na výdatnosť zdrojov pitnej vody, rizika lesných požiarov, premnoženia zveri či ďalších negatívnych dopadov na región.
„Na Slovensku sú národné parky, ktoré prešli zonáciou a predstavujú príklad, ako sa národný park môže stať pilierom nielen ochrany najvzácnejších lokalít, ale aj rozvoja regiónu,“ spresnilo MŽP.
Medveď prežil 17 dní s valcom na hlave, našli ho pri obci Stratená (video)
Ministerstvo vysvetľuje, že zonácia národných parkov nemôže viesť k zníženiu výdatnosti zdrojov pitnej vody ani zvýšenému riziku vzniku lesných požiarov.
Práve naopak, správne nastavenou zonáciou sa zvyšuje vodozádržná funkcia lesa. Posilňuje sa výdatnosť zdrojov pitnej vody a znižuje sa riziko vzniku lesných požiarov.
Dva požiare spôsobili turisti
„Potvrdzujú to aj skúsenosti z národných parkov Slovenský raj, Pieniny a Muránska planina, ktoré už majú dokončený proces zonácie,“ podotklo ministerstvo.
Dodalo, že v Národnom parku Slovenský raj bol naposledy zaznamenaný veľký lesný požiar v roku 2000. V Národnom parku Pieniny nebol nikdy zaznamenaný väčší lesný požiar.
Na Pažicu sa vrátili ovce, pomôžu sysľom aj pôde (video+foto)
Od platnosti zonácie boli zaznamenané len dva požiare spôsobené najmä nedbanlivosťou turistov. Ministerstvo ďalej vysvetľuje, že cieľom ochrany prírody nie je obmedzovať tradičné hospodárenie na lúkach a poliach.
Podľa rezortu je nevyhnutné, aby diskusia o ochrane najvzácnejších lokalít prebiehala otvorenie, pravdivo a konštruktívne. Ďalej uvádza, že je dôležité, aby sa všetky strany opierali o vecne podložené argumenty, jednoznačné fakty a príklady z praxe.