Ministerstvo životného prostredia vyvracia nepravdivé informácie o zonácii národných parkov a jej negatívnych dopadoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Les, Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) upozorňuje na nepravdivé informácie v súvislosti so zonáciou národných parkov a vyvracia tvrdenie, že následkom zonácie vznikne premnoženie zveri a nárast škôd na lesoch a záhumeniciach spôsobených zverou.

MŽP SR podotýka, že regulácia stavu poľovnej zveri je možná aj s ohľadom na ochranu prírody, pretože pomáha predchádzať neprimeranému poškodzovaniu mladých lesných porastov. Informovalo o tom MŽP v tlačovej správe.

Vodozádržná funkcia lesa

Envirorezort vníma citlivo šírenie nepravdivých informácií o dopadoch zonácií na výdatnosť zdrojov pitnej vody, rizika lesných požiarov, premnoženia zveri či ďalších negatívnych dopadov na región.

„Na Slovensku sú národné parky, ktoré prešli zonáciou a predstavujú príklad, ako sa národný park môže stať pilierom nielen ochrany najvzácnejších lokalít, ale aj rozvoja regiónu,“ spresnilo MŽP.

Ministerstvo vysvetľuje, že zonácia národných parkov nemôže viesť k zníženiu výdatnosti zdrojov pitnej vody ani zvýšenému riziku vzniku lesných požiarov.

Práve naopak, správne nastavenou zonáciou sa zvyšuje vodozádržná funkcia lesa. Posilňuje sa výdatnosť zdrojov pitnej vody a znižuje sa riziko vzniku lesných požiarov.

Dva požiare spôsobili turisti

„Potvrdzujú to aj skúsenosti z národných parkov Slovenský raj, Pieniny a Muránska planina, ktoré už majú dokončený proces zonácie,“ podotklo ministerstvo.

Dodalo, že v Národnom parku Slovenský raj bol naposledy zaznamenaný veľký lesný požiar v roku 2000. V Národnom parku Pieniny nebol nikdy zaznamenaný väčší lesný požiar.

Od platnosti zonácie boli zaznamenané len dva požiare spôsobené najmä nedbanlivosťou turistov. Ministerstvo ďalej vysvetľuje, že cieľom ochrany prírody nie je obmedzovať tradičné hospodárenie na lúkach a poliach.

Podľa rezortu je nevyhnutné, aby diskusia o ochrane najvzácnejších lokalít prebiehala otvorenie, pravdivo a konštruktívne. Ďalej uvádza, že je dôležité, aby sa všetky strany opierali o vecne podložené argumenty, jednoznačné fakty a príklady z praxe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR