Zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4) a komôr Litvy, Bulharska a Rumunska sa stretli na rokovaní v Bratislave.
Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) po roku 2020 musí byť spravodlivejšia, jednoduchšia a musí zaručiť porovnateľné podmienky pre všetkých poľnohospodárov a potravinárov krajín EÚ. Uviedli to v piatok v spoločnom vyhlásení zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4) a komôr Litvy, Bulharska a Rumunska na rokovaní v Bratislave.
Poľnohospodárske komory tak reagovali na oznámenie Európskej komisie, publikované 29. novembra 2017 pod názvom „Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva“. Na základe zverejneného materiálu požadujú zúčastnené komory, aby SPP po roku 2020 rešpektovala ich požiadavky, ktoré boli zakotvené v Bratislavskej deklarácii z 31. marca 2017, čo sa podľa nich momentálne príliš nedeje.
Komory chcú dosiahnuť aplikáciu Bratislavskej deklarácie do SPP
„Počas dnešného dňa sme si vymenili informácie, ktoré sa týkajú Spoločnej poľnohospodárskej politiky a oznámenia Európskej komisie. Jednohlasne sme sa zhodli, že hlavným cieľom, ktorý chceme dosiahnuť, sú rovnaké podmienky pre podnikanie, čo sa týka celej EÚ. V SPP stále vidíme určitú formu diskriminácie. V rámci spoločných krokov sme pred rokom podpísali Bratislavskú deklaráciu, v ktorej sme jasne v jedenástich krokoch opísali, čo chceme spoločne zmeniť v rámci SPP,“ povedal v piatok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.
Komory preto v piatok zdôraznili potrebu aplikácie 11 bodov z Bratislavskej deklarácie, prostredníctvom ktorých chcú dosiahnuť silnú SPP po roku 2020 s primeranými finančnými zdrojmi pre všetky krajiny EÚ, trvajú na zachovaní priamych podpôr či posilnení postavenia poľnohospodárov v potravinovom reťazci. SPP má zabezpečiť aj zvláštnu podporu pre malých farmárov a zároveň by mala podporiť generačnú obnovu na všetkých úrovniach. Komory sa zároveň zhodli na dôležitosti opatrení šetrných k životnému prostrediu v rámci SPP.