Prvenstvo v návštevnosti na území Tatranského národného parku (TANAP) opäť obhájili Hrebienok a Rysy. Celkový počet návštevníkov bol však nižší v porovnaní s minulým rokom.
Vyplýva to z výsledkov pondelkového spočítavania turistov v Tatrách, o ktorých informovala Nina Obžutová z komunikačného oddelenia národného parku. Turistov bolo menej, hoci v deň sčítania panovalo naprieč celým územím krásne letné počasie bez zrážok. V teréne ich napočítali takmer 20-tisíc, vlani ich bolo viac ako 27-tisíc.
Nižšia návštevnosť než v roku 2023
Turistov počítali od piatej hodiny rána do siedmej večer na 39 stanovištiach na celom území národného parku od Oravy až po Belianske Tatry, monitorovali viac ako 50 smerov.
„Okrem sčítania osôb sa zamerali aj na počet psov, cyklistov, ktorých dokonca rozdelili na klasických a tých na elektro bicykloch. Na jedenástich vybraných lokalitách zisťovali aj národnosť,“ priblížil vedúci oddelenia prác celospoločenského významu Správy TANAP-u Ľubomír Plučinský. Vývoj tohtoročnej letnej sezóny ukazoval trend nižšej návštevnosti v porovnaní s rokom 2023. Menej hostí, aj nižšiu obsadenosť lôžok hlásili subjekty v cestovnom ruchu podľa Obžutovej už koncom júla.
„Súhrnný počet všetkých v jeden deň spočítaných turistov na území TANAP-u, ktorí boli v teréne pešo, na bicykli alebo využili služby lanových dráh bolo 19 810. Cyklistov bolo v teréne 638 a z toho až 288 si vybralo pre jazdu e-bike, ich počet každoročne stúpa,“ konkretizovala. V lokalitách, kde sa zisťovala aj národnosť, dominovali vo vysokohorskom prostredí Poliaci, nasledovali Slováci a Česi.
Vyhľadávané miesta
Na prvé miesto v návštevnosti sa opäť dostal Hrebienok s počtom viac ako 3-tisíc návštevníkov, čo je o takmer dvetisíc osôb menej ako v roku 2023. Za ním nasleduje Popradské pleso.
Spomedzi tatranských vrcholov sa najväčšej obľube tešia Rysy, tam vystúpilo takmer 2-tisíc turistov, 450 z poľskej strany a 1 365 zo slovenskej. Vrchol druhého sledovaného štítu, Kriváňa, dosiahlo tohto roku 311 turistov. Obľúbené je medzi návštevníkmi aj Skalnaté pleso. Turisti v pondelok neodolali ani Belianskym Tatrám.
Obľúbené doliny
V oravskej časti národného parku návštevníci vyhľadávajú najmä Roháčsku dolinu, tohto roku ich v deň sčítania bolo 958. Dolinou prešlo aj 30 cyklistov a deväť psov. Aj tu boli čísla vlani vyššie. Turisti si však vyberali aj trasu z Habovky na Sivý vrch, navštevovaná bola aj Brestová. Menej návštevníkov bolo v Látanej či Bobroveckej doline.
Riaditeľ Horskej záchrannej služby upozornil na najčastejšie chyby turistov (video)
Najobľúbenejšou dolinou Západných Tatier je aj v tomto roku Žiarska dolina. Z 316 návštevníkov tam na bicykli bolo 57 z nich.
„Tichou dolinou vedie 14 kilometrov dlhá asfaltová cesta a aj preto je dolina mimoriadne obľúbená u cyklistov, tentoraz ich bolo 84 a peších len 26, v Kôprovej doline je situácia podobná, tu zaznamenali 80 cyklistov a 19 peších turistov,“ priblížila Obžutová.
Aj psov bolo menej
Psov bolo v pondelok taktiež výrazne menej v porovnaní s vlaňajškom, čo je podľa Obžutovej možné pripísať pravidlám od decembra platného návštevného poriadku, ktorý psy z vysokohorského prostredia vylúčil. Zaznamenaných bolo v tejto súvislosti aj viac ako 50 porušení.
Väčšina sa týkala trasy po červenom značkovanom chodníku zo Štrbského Plesa na Popradské pleso, ktorý nie je prístupný v sprievode zvierat. Psy boli aj na chate Plesnivec a chate pri Zelenom plese, pričom ani tu pohyb v sprievode zvieraťa nie je dovolený.
Návštevnosť vysokohorského prostredia v najstaršom slovenskom národnom parku evidujú od roku 1972. Vďaka získaným údajom bude mať Správa TANAP-u ako správca územia prehľad nielen o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta jej poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete.