Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR podporuje predĺženie lehoty na prihlásenie ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz do centrálneho registra.
Neadekvátna záťaž
Skrátenú trojdňovú lehotu, ktorá sa má uplatňovať od júla budúceho roka, považujú zamestnávatelia za maximálne neprimeranú až šikanóznu. Podľa nich by išlo o neadekvátnu záťaž pre sektor živočíšnej výroby.
„Lehota tri dni je nerealizovateľná aj z organizačno-technických ako aj personálnych dôvodov. Aj vzhľadom na bežné problémy súvisiace s plnením nahlasovacích povinností akými sú napríklad nefunkčnosť internetu, technológií, výpadok centrálnej evidencie hospodárskych zvierat, akútne riešenie problému týkajúceho sa vzniknutej udalosti, je potrebné poskytnúť chovateľom sedemdňovú lehotu na hlásenie zmien v chove,“ uviedla AZZZ.
Poľnohospodárom sa mimoriadne darilo, všetky jesenné plodiny prevýšili päťročný priemer
Sedemdňovú lehotu považuje asociácia za primeranú a reálne splniteľnú v praxi. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po kritike ustúpilo slovenským chovateľom. Navrhlo im predĺžiť lehotu na prihlásenie ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz do centrálneho registra.
Predĺženie o štyri dni
Rezort zároveň priznáva, že pôvodne zavedená trojdňová lehota by chovateľov nadmerne zaťažila, keďže by museli spracovávať veľké množstvo hlásení v krátkom čase.
Chovateľ tak bude od júla budúceho roka hlásiť zmeny v chove ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz do centrálneho registra do siedmich dní odo dňa vzniku nahlasovanej skutočnosti.
Ódorova vláda vie ušetriť aj na farmároch milióny eur, odporúča zrušiť najväčšiu schému štátnej pomoci
Týmto krokom sa podľa rezortu vytvorí dostatočný časový priestor na hlásenie zmien a odstránia sa negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie v celkovej výške takmer 22 miliónov eur.
Chovatelia hovädzieho dobytka tým ušetria viac ako 11 miliónov eur, chovatelia oviec a kôz cez 10 miliónov eur a chovatelia ošípaných 900-tisíc eur.