Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do jedenásteho okresu. K okresom Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov a Sabinov pribudol okres Revúca.
Stovky prípadov u diviačej zveri
„Dňa 19. novembra bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer, v okrese Revúca,“ informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík.
Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, evidujú veterinári už 378 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
Africký mor ošípaných hlásia z ďalšieho okresu, podľa ministerstva môže byť na vine človek
V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov AMO u diviačej zveri, naposledy na konci mesiaca október.
„Aj v okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený AMO ešte v závere mesiaca júl. Výskyt v tejto oblasti bolo možné očakávať,“ vysvetlil hovorca a dodal, že príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, resp. zabezpečiť jej spomalenie.
Intenzívny lov bez ohľadu na vek
Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, Ministerstvo pôdohospodárstva umožnilo loviť diviačiu zver celoročne, bez ohľadu na pohlavie a vek.
„Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov,“ informuje hovorca ministerstva a dodáva, že vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene odovzdané vzorky neustále vyšetrujú.
Počet prípadov AMO v Európe sa počas tohto roka dostáva na hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali takmer 10-tisíc potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Maďarsku cez 3 600 a viac ako 3 500 v Poľsku.
„Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom,“ uzavrel Hrežík.