Špargľu si obľúbili ľudia už viac ako pred 5 tisíc rokmi. A to z mnohých dôvodov. Tešili sa na ňu labužníci vysokých vrstiev v Číne, Egypte, starom Grécku i Ríme. Kráľ slnka – Ľudovít XIV, jej chuti a povesti prepadol natoľko, že mu ju museli servírovať každý deň. Aké účinky má na naše zdravie?
Ako zvýšiť ráno spaľovanie kalórií? Vyskúšajte tieto 4 tipy
Čistí krv
Špargľa je zelenina, ktorá má zásaditý charakter, preto je skvelým pomocníkom pri problémoch s prekyslením organizmu. Vysoká zásaditosť je účinná aj pri znižovaní kyslosti krvi a pomáha čistiť tkanivá a svaly od odpadových látok.
Pôsobí ako afrodiziakum
Špargľa podporuje sexuálny apetít a pôsobí ako zaručené afrodiziakum pre mužov aj ženy.
Pomáha pri artritíde a reume
Jedinečná fytochemikália v špargli, ktorá má protizápalové účinky, pomáha pri úľave s artritídou a reumatizmom.
Prospieva nášmu srdcu a upravuje vysoký krvný tlak
Draslík patrí aj medzi dôležité minerály, ktoré sú potrebné pre zdravé srdce a výkonné svaly. Podporuje činnosť srdca a upravuje vysoký krvný tlak.
Upratuje naše telo
Špargľa pomáha odvodňovať, čím sa telo zbavuje škodlivín a znižuje sa krvný tlak. Za túto reakciu je zodpovedný, okrem iných látok, predovšetkým draslík a aromatická látka kyselina asparágová.
Znižuje riziko šedého zákalu
Antioxidant a glutathion nachádzajúci sa v tejto zelenine, predchádza rastu sivého zákalu a iným očným problémom.
Pomáha pri cukrovke
Zdravé minerály v špargľovej šťave z nej robia dôležitú potravinu pre ľudí, ktorí potrebujú kontrolovať svoju úroveň cukru v krvi. Nemala by však byť konzumovaná tými, ktorí trpia pokročilými ochoreniami obličiek.
Možný liek na rakovinu
Špargľa je základný zdroj antioxidantov a glutathionu, ktoré môžu predísť obávanému nádorovému ochoreniu. Dokonca sa čoraz častejšie objavujú názory, že je zázračným liekom proti rakovine. Okrem vysokého obsahu antioxidantov je za jej liečivé účinky zodpovedná aj bielkovina nazývaná histon, o ktorej sa verí, že je účinná pri kontrole rastu buniek.