Štyri priame vlaky z Prievidze a zo Zlatých Moraviec do Šaštína-Stráží a späť v deň národnej púte 15. septembra prepoja viacero regiónov.
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) pre záujem veriacich o národnú púť k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra opäť vypraví niekoľko mimoriadnych vlakov do a zo Šaštína-Stráží. Štyri priame vlaky z Prievidze a zo Zlatých Moraviec a späť (po dva na oboch tratiach) prepoja viacero regiónov. Mimoriadne spoje budú prispôsobené času hlavnej bohoslužby.
„Priame spojenie Prievidza – Šaštín-Stráže a späť budú môcť využiť cestujúci z Partizánskeho, Topoľčian, Hlohovca či Leopoldova. Spoj Zlaté Moravce – Šaštín-Stráže a späť zasa s miestom národnej púte prepojí Nové Zámky, Galantu a Sereď,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Odchody vlakov prispôsobili hlavnej omši
Cestovný poriadok mimoriadnych vlakov je podľa národného osobného vlakového dopravcu prispôsobený začiatku a záveru hlavnej pontifikálnej svätej omše o 10:30 a nadväzujú na ne pripojené pravidelné osobné vlaky, aby tak ZSSK čo najlepšie vyhovela potrebám pútnikov z rôznych regiónov.
V mimoriadnych spojoch platí obyčajné cestovné ZSSK pre 2. triedu podľa prepravného poriadku. „V ponuke sú i miestenky a cestujúci môžu využiť aj zákaznícke zľavy či bezplatnú prepravu. Lístky sú viazané na konkrétny mimoriadny vlak a nie je možné ich využiť v iných vlakoch ZSSK,“ upozornil Kováč.
Vlaky z Prievidze a zo Zlatých Moraviec na púť
Vlak má v sobotu ráno odchod z Prievidze o 5:30, z Partizánskeho o 6:20, z Topoľčian o 6:46, z Hlohovca o 7:46, z Leopoldova o 7:54, z Trnavy o 8:21 a príchod do Šaštína-Stráží o 9:23. Späť zo Šaštína-Stráží vlak odíde o 13:29 a do Prievidze má prísť o 17:12.
Spojenie zo Zlatých Moraviec odchádza o 5:59, z Vráblí o 6:26, zo Šurian o 7:28, z Nových Zámkov o 7:35, zo Šale o 7:57, zo Serede o 8:16, z Trnavy o 8:36, zo Senice o 9:21 a do Šaštína-Stráží príde o 9:36. Na spiatočnú cestu sa vlak vydá zo Šaštína-Stráží o 14:00 a má plánovaný príchod do Zlatých Moraviec o 17:56.
Pútnická tradícia siaha do šestnásteho storočia
Národná púť v Šaštíne 15. septembra priláka každoročne desaťtisíce ľudí. Tradícia pútnického miesta na Záhorí siaha do 16. storočia a spája sa s legendou o manželskej kríze Angeliky Bakičovej a majiteľa šaštínskeho panstva, grófa Imricha Czobora. Rodinné nezhody ukončili vytrvalé Angelikine modlitby a šľachtičná dala z vďaky vyrobiť sošku Panny Márie, ktorá je v súčasnosti na hlavnom oltári monumentálnej šaštínskej baziliky.