- aktualizované 28. januára 2022, 13:17
Sudkyňa Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi odročila pojednávanie v prípade obžalovanej nemeckej statičky Sabine H. v súvislosti s pádom rozostavaného mosta pri obci Iliašovce v okrese Spišská Nová Ves v roku 2012 na 15. a 16. marca. Vypovedať by mali ešte ďalší svedkovia.
Nemka čelí obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia. Ako statička zahraničnej obchodnej spoločnosti so sídlom v Nemecku mala chybne naprojektovať statiku podpornej mostnej konštrukcie mostného objektu na stavbe diaľnice D1 Jánovce – Jablonov.
Obvinená nesúhlasí s obžalobou
Obhajca statičky Martin Puchalla po piatkovom súdnom pojednávaní uviedol, že jeho klientka považuje statický posudok za správny. V úvode svojho stanoviska, ktoré predniesla prostredníctvom telekonferencie z Nemecka, vyjadrila hlbokú ľútosť a pád mosta označila za tragédiu a veľké nešťastie.
NKÚ upozornil na zhoršený stav mostov za posledné roky, systém ich údržby a opráv je neúčinný
Tvrdí však, že žiadneho pochybenia sa nedopustila a s obžalobou nesúhlasí, poukázala pritom na nedostatočnú statiku podložia. Z jej pohľadu sa most zrútil, pretože podložie nebolo v dvoch častiach dostatočne dimenzované.
„Máme dva znalecké posudky, jeden z Technickej univerzity v Košiciach, druhý od renomovaného nemeckého znalca, ktoré tvrdia, že jej výpočet bol v poriadku,“ poznamenal Puchalla.
Protichodné názory znalcov
Okresný prokurátor v súvislosti s tvrdením nemeckej statičky uviedol, že ide o náročný prípad, čo sa týka odbornosti a technických záležitostí. K prípadu totiž boli vypracované dva znalecké posudky, jeden hovorí v neprospech obžalovanej, podľa druhého nepochybila.
Podľa prokurátora tak bude na znalcoch, tých, ktorých navrhne obžaloba, aj tých z protistrany, aby svoje znalecké posudky obhájili.
„Stretli sa tu dva protichodné názory znaleckých ústavov, tak žilinského, ale aj košického,“ podotkol pre médiá po skončení pojednávania.
Požadované sumy poškodených sa líšia
Pojednávanie sa v piatok konalo bez fyzickej účasti statičky prostredníctvom telemostu. Dôvodom je pandémia a ďalšie okolnosti v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19. Obe strany v úvode pojednávania uviedli, že nechcú uzavrieť dohodu o vine a treste.
Stav cestných mostov je katastrofálny. Kým by ich cestári opravili, trvalo by to najmenej 10 rokov a stálo stovky miliónov eur
Poškodení, pozostalí aj vtedajší pracovníci na moste si na súde uplatnili náhradu škody. Požadované sumy sa líšia, a to od 50-tisíc eur po maximálnu možnú náhradu.
Sociálna poisťovňa si z titulu náhrady škody spôsobenej výplatou dávok sociálneho poistenia pozostalým a poškodením uplatňuje 459-tisíc eur. Jej zástupkyňa počas pojednávania uviedla, že z dôvodu, že dávky sa vyplácajú a budú sa vyplácať do budúcna, výška škody nie je konečná. Poškodená Národná diaľničná spoločnosť si uplatnila škodu vo výške viac ako 96-tisíc eur.
Prípad nie je uzavretý ani po 10 rokoch
Spisový materiál pozostával zo 7 800 strán. „Vnímam to pozitívne, že konečne sa niečo začalo po dlhom čase a dúfam, že to, čo sa začalo, sa aj rýchle skončí, a skončí to spravodlivo. Čiže tak, ako je to v obžalobe, ako prokurátor dal za vinu statičke, ktorá pochybila,“ uviedol pred pojednávaním pre médiá Lukáš Chovan, syn jednej z obetí tragédie, ktorý prišiel na súd s mamou.
„Preštudoval som obžalobu, všetci vieme, že statik má obrovskú zodpovednosť,“ povedal Chovan, ktorého trápi, že prípad nie je ani po desiatich rokoch uzavretý a on a jeho rodina nevie, ako to celé dopadne. „Otec tu nie je a nevieme presné pozadie toho, čo sa tam stalo,“ dodal.
Tragédia sa stala v piatok 2. novembra 2012 približne o 14:30. Pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov vtedy zlyhala podperná konštrukcia. Následkom toho sa zrútila betónová časť v dĺžke približne 25 metrov a šírke 15,25 metra.
Nešťastie si vyžiadalo štyri životy, jedenásť ľudí sa zranilo. Vyšetrovanie pádu mosta ukončila prokurátora v septembri 2020.