Vodiči a dispečeri Dopravného podniku Bratislava (DPB) sú často prvými, ktorí zasahujú pri život ohrozujúcich situáciách. Ako informuje hovorca DPB Jozef Vozár, pravidelným školením si upevňujú znalosti prvej pomoci, aby si dokázali zachovať chladnú hlavu a účinne pomôcť.
DPB najnovšie prispel k otvoreniu výcvikového centra Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava a jeho zamestnanci ako prví absolvovali praktický kurz prvej pomoci v nových priestoroch.
Vlani absolvovalo kurz 130 zamestnancov
„Všetci vodiči aj dispečeri DPB dokážu podať neodkladnú prvú pomoc. V kritickej situácii je dôležité rýchlo reagovať a nezdráhať sa pomôcť z dôvodu strachu zo zlyhania,“ priblížil Vozár. DPB prispel k otvoreniu nového výcvikového centra ZZS Bratislava darovaním zastávkového označníka.
Dopravný podnik Bratislava vyhlásil verejné obstarávanie na 49-metrové električky, chce zvýšiť kapacitu na najvyťaženejších tratiach
„Vďaka tomu v centre vznikla pomyselná autobusová zastávka, ktorá poslúži záchranárom pri trénovaní zásahov v teréne a ktorú si mohli vyskúšať aj naši kolegovia,“ dodal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.
„V minulom roku absolvovalo kurz prvej pomoci 130 zamestnancov a do konca tohto roka preškolíme ďalších 120 kolegov – vodičov, dielenských pracovníkov či pracovníkov v administratíve,“ poznamenal hovorca.
Dve autá sú vybavené defibrilátormi
Ako dodal, ak príde nevoľno cestujúcemu vo vozidle MHD, dispečeri vedia počas niekoľkých minút doraziť na miesto a poskytnúť neodkladnú prvú pomoc. Dve dispečerské autá sú vybavené aj automatickými defibrilátormi, ktoré môžu byť pri záchrane ľudského života rozhodujúcim faktorom.
„Dôležitou súčasťou úspešnej kooperácie sú aj pravidelné taktické cvičenia v spolupráci s rôznymi záchrannými zložkami, na ktoré už v minulosti poskytol DPB svoje priestory a vozidlá,“ skonštatoval Vozár.
V roku 2023 sa uskutočnilo veľké taktické cvičenie záchranných zložiek a dispečingu v električkovom tuneli, ktoré simulovalo nehodu električkového vlaku so zranením cestujúcich.