Ako funguje nabíjanie elektormobilov, aká je cena nabíjania a rozdiel medzi samotnými nabíjacími stanicami? V rozhovore pre portál Nasadoprava.sk to vysvetľuje spoluzakladateľ a konateľ spoločnosti GreenWay Peter Badík. Spoločnosť prevádzkuje na Slovensku približne 40 nabíjacích staníc, spolu s Poľskom je to viac ako 200 staníc.
Cena nabíjania elektromobilov sa môže líšiť od miesta, kde motorista vozidlo nabíja. Cena domáceho nabíjania vyjde vždy lacnejšie, ako nabíjanie auta cez verejnú infraštruktúru.
Podľa Badíka sa pri domácom nabíjaní elektromobilu na 100 km pohybuje cena na úrovni 2-3 eur. Pri využití verejnej AC, teda pomalej nabíjačke, vyjde nabitie na 100 km približne na 4-5 eur a pri nabíjaní na DC, teda rýchlonabíjacej stanici, približne 6 až 8 eur.
„Treba si však uvedomiť, že nabíjanie elektrického auta je vždy mix týchto rôznych možností. Takže väčšina zákazníkov, ktorí používajú elektrické auto, jazdí v priemere za 3-4 eurá na 100 km,“ vysvetľuje priemernú cenu nabíjania Badík.
Ako nabíjanie elektromobilu funguje?
Elektromobil je možné nabiť na toľko percent, koľko si motorista navolí priamo na nabíjacej stanici. Nie je teda nevyhnutné nabíjať na plných 100%.
„Všetko záleží od potrieb motoristu. Vodič môže auto nabiť len toľko, koľko potrebujete. Kľudne iba na 10% alebo doplna, na 100%. Zásada je, aby vás nabíjanie neobmedzovalo,““ vysvetľuje Badík.
Podľa neho jednoznačná odpoveď na otázku, týkajúcu sa optimálneho času nabíjania, je ťažká, pretože nie je jednoznačná. Čas nabíjania záleží od veľkosti batérie. Ako príklad uviedol, že spotreba elektrického auta na 100 km je od 15 do 20 KWh.
Faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu, sú najmä veľkosť vozidla, ale aj spôsob jazdy či veľkosti batérie. Dnešný štandard kapacity batérií v malých a lacnejších autách je približne 30-40 KWh.
Drahšie vozidlá, ako napríklad Tesla, majú v sebe zabudované väčšie baterky, s kapacitou až 100 KWh. „Takto sa dá veľmi ľahko vypočítať dojazd. Ak mám v baterke 30KWh hodín a jazdím 15KWh na 100 km, mám dojazd 200 km,“ uviedol Badík.
Súvisiaci článok: Elektromobilita je trendom, ale aká je pravda o cene nabíjania?
Ako dlho motorista nabíja?
Dĺžka nabíjania záleží od typu nabíjačky, ktorú motorista použije. Sú dva typy, pomalá nabíjačka AC alebo rýchlonabíjačka DC.
Pomalou nabíjačkou, ktorá má výkon 5 KWh, sa dokáže vozidlo nabiť na 100 km za 3 – 4 hodiny. Ak motorista nabíja rýchlonabíjačkou DC, ktorá má výkon 50 KWh, tak nabitie na 100km trvá cca 15 minút.
V prípade, že motorista nabíja ultrarýchlou nabíjačkou s výkonom až 150 KWh, nabitie na 100 km trvá menej ako 5 minút.
„Tieto prepočty sú viac komplexnejšie oproti tomu, keď motorista príde na čerpaciu stanicu a natankuje. Myslím si, že ľudia si na to veľmi rýchlo zvyknú. Tí, ktorí používajú elektrické autá za týždeň či dva začnú premýšľať nie v litroch na 100 km, ale v KWh na 100 km,“ dodáva Badík.
Rozdiel medzi DC a AC nabíjacou stanicou
Rozdiel medzi DC a AC nabíjacou stanicou je zásadný. Autonabíjačka je menič, ktorý mení striedavý elektrický prúd v sieti alebo v zástrčke na jednosmerný a dobíja batériu.
Každé auto má jednu nabíjačku pod kapotou, ktorú dokáže meniť zo striedavého na jednosmerný prúd. „AC nabíjačka je zariadenie, ktoré privádza do auta striedavý prúd. K premene elektrického prúdu tak dochádza priamo v aute počas nabíjania. Preto je rýchlosť nabíjania závislá najmä od nabíjačky, ktorá je v aute,“ vysvetľuje Badík.
Pri DC nabíjačkách je to inak. Nabíjacie zariadenie pripomína chladničku a váži viac ako pol tony. V tomto prípade dochádza k premene zo striedavého na jednosmerný už priamo v nabíjačke.
Zásadným rozdielom medzi AC a DC nabíjacou stanicou teda je miesto, kde dochádza k transformácii elektrického prúdu. Či je to priamo v aute, alebo v DC staniciach. Nabíjanie DC stanicou je aj 10-krát rýchlejšie, ako tie ktoré sú umiestnené v aute.
Badík uviedol, že jeho spoločnosť plánuje v priebehu niekoľkých mesiacov postaviť na Slovensku nabíjacie stanice s výkonom 175 KWh, čím motoristi opäť ušetria čas pri nabíjaní. Vo všeobecnosti sa však neodporúča nabíjať elektromobil iba rýchlonabíjačkou z dôvod rýchleho opotrebenia a skrátenia životnosti batérie.
Budúcnosť elektromobility stojí na infraštruktúre
Spoločnosť GreenWay v minulom roku rozbehla veľký investičný projekt na vybudovanie viac ako 800 nabíjacích staníc vo východnej Európe. Badík uviedol, že už dnes sa budovaniu nabíjacích staníc venujú aj tzv. tretie strany, ako sú hotely, reštaurácie, obchodné centrá alebo kancelárske objekty.
Badík taktiež uviedol, že tento rok sa trend elektromobility výrazným spôsobom posunul vpred a bezemisné jazdenie dostalo zelenú. Svedčí o tom aj fakt, že investori prejavili o vybudovanie nabíjacích staníc v konkrétnych objektoch oveľa väčší záujem ako v predošlých rokoch.
Cenotvorba však už ostáva na rozhodnutí samotných prevádzkovateľoch. Rôznorodosť cien za nabíjanie Badík dokonca víta, pretože tak funguje zdravé konkurenčné prostredie.
Mohlo by vás zaujímať: Elektrické autá sú na Slovensku napriek dotáciám stále príliš drahé, Žigovo ministerstvo hovorí o dostatočnej podpore
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 104 rýchlonabíjacích staníc s výkonom nad 22 kWh a 347 verejných nabíjacích staníc s nižším výkonom. Podľa údajov EAFO (European Alternative Fuel Observatory) patrí Slovensko v rámci svojho najbližšieho susedského okolia medzi najlepšie vybavené krajiny.