Taxikári žiadajú finančnú pomoc pre všetkých, zákaz vychádzania ani lockdown nepovažujú za spravodlivý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
taxi, taxikár
Taxikári požadujú od vlády, aby pomohla každému podnikateľovi v oblasti taxislužby, každému koncesionárovi bez výnimiek, kto má vydanú koncesiu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Taxikári majú výhrady k podpore od štátu počas koronakrízy a žiadajú jej prehodnotenie tak, aby všetci mali na ňu nárok. Podmienky pomoci, ktorú poskytuje ministerstvo dopravy autosektoru, boli podľa Mateja Krampla z Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov (OZKT) nastavené tak, že o ňu požiadalo približne 20 percent koncesionárov. Počet taxikárov na Slovensku sa odhaduje na 15 až 20-tisíc.

„Požadujeme od vlády, aby pomohla každému podnikateľovi v oblasti taxislužby, každému koncesionárovi bez výnimiek, kto má vydanú koncesiu. Je potrebné podať pomoc, pretože obmedzenia, ktoré sú v platnosti, sa dotýkajú každého vodiča, každej rodiny,“ uviedol Krampl.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Nepovažuje za spravodlivé obmedzovať prácu taxikárov zavedením lockdownu, či zákazom vychádzania, a potom im odmietnuť pomoc z dôvodu, že mali možnosť pracovať.

Nedomyslená pomoc

Pomoc štátu je podľa Krampla veľmi nedomyslená. „Sú firmy, ktoré majú vo svojej podnikateľskej činnosti okrem taxislužby aj pneuservis, no nebudú si kvôli každej činnosti zakladať novú eseročku. Čiže nemajú nárok na pomoc, ak taxislužba nevykonávala činnosť, ale pneuservis zarábal. Zisk pneuservisu musí vykryť straty taxislužby,“ upozornil zástupca OZKT.

Podľa neho treba poriešiť detaily, aby každý koncesionár mal nárok na náhradu straty, no vedia, že taxikárov na ministerstve dopravy berú len do počtu.

„Dúfame, že nás pozvú k okrúhlemu stolu, prejdeme si podmienky, ministerstvo dopravy konečne po toľkých rokoch sa bude zaujímať o všetky segmenty, ktoré pod neho spadajú, a bude mať záujem pomôcť podnikateľom a nie im hádzať polená pod nohy,“ uviedol Krampl.

Zákon treba novelizovať

Ak ich nezavolajú na rokovania, budú podľa neho nútení pripojiť sa k protestom, ktoré v januári predbežne plánuje Únia autodopravcov Slovenska.

Taxikári považujú tiež za potrebné zmeniť zákon o cestnej doprave z roku 2019, ktorý sa vzťahuje aj na taxislužby. Nepáči sa im deregulácia všetkých podmienok a pravidiel, zrušenie skúšok odbornej spôsobilosti, zníženie veku vodičov na osemnásť rokov a vozidiel zapísaných v koncesii.

„Nechceli sme zmenu zákona o cestnej doprave. Náš návrh bol, aby podnikatelia dodržiavali vtedy platné pravidlá a podmienky. Jednoznačne je potrebná zmena legislatívy, pretože kúpiť si licenciu za 50 eur a jazdiť, to nemá žiadnu budúcnosť,“ hovorí Krampl. Zákon podľa neho treba novelizovať spolu so združeniami a zástupcami taxikárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Krampl