Na cenu palív vplývajú viaceré faktory. Najmä však vývoj kótovaných cien ropy a ropných produktov na medzinárodných trhoch, vývoj kurzu dolára voči euru či výška rôznych lokálnych poplatkov, teda rôzne daňové zaťaženie či výška spotrebnej dane. V prípade Slovenska tvorí značnú časť ceny okrem 20% DPH, aj výška spotrebnej dane z minerálnych olejov.
V prípade benzínu to môže byť od 0,51 až 0,59 centov za liter. Výška závisí od obsahu biogénnej látky v benzíne, teda od podielu biozložky. Spotrebná daň na naftu je o niečo nižšia a tvorí od 0,39 do 0,37 centov za liter.
Pre nikoho asi nie je žiadnym prekvapením, že ceny palív v posledných týždňoch rastú. Pre udalosti, ktoré sa udiali na Blízkom východe a stagnujúcej svetovej ekonomike, rastie neistota na trhoch. Tá tlačí ceny pohonných hmôt nahor. Podľa odhadov a predpovedí ekonómov a analytikov, bude rok 2020 rokom zdražovania, čo sa zákonite dotkne aj cien „čierneho zlata“ na trhu.
Na základe údajov zo stránky fuelo.net, sme porovnali ceny palív v krajinách V4 a ostatných členských krajinách Európskej únie (EÚ). Pozrite si, v ktorých krajinách sa oplatí tankovať a naopak, v ktorých štátoch by ste sa tankovaniu mali radšej vyhnúť.
Nie vždy je benzín drahší ako nafta
Na Slovensku sa momentálne cena za liter benzínu pohybuje na úrovni 1,35 eur. Cena za liter nafty je 1,26 eura a liter plynu LPG 0,62 eur.
V Českej republike vodiči ušetria na benzíne takmer päť centov za liter. Za liter benzínu tak motoristi zaplatia 1,30 eur.
Naopak nafta je o niečo drahšia, motoristi zaplatia za liter približne 1,27 eura. Tiež ušetria aj autá s plynovým pohonom, cena LPG je 0,56 EUR za liter.
Tankovať benzín v Poľsku sa oplatí
V rámci krajín V4, motoristi najlacnejšie natankujú benzín u našich severných susedov, v Poľsku. Vodiči dieslových motorov zaplatia za palivo viac, avšak stále menej ako na Slovensku.
Liter benzínu motoristov vyjde na 1,18 eur. Za liter dieselu zaplatia až 1,23 eur. Majitelia áut s plynovými nádržami zaplatia za liter LPG 0,57 eur.
Tankovanie v Rakúsku je už tradične lacnejšie ako na Slovensku. Za liter benzínu vodiči zaplatia o 10 centov menej. Motorista dokáže pri priemerne veľkej 50-litrovej nádrži ušetriť až 5 eur.
Za liter benzínu motoristi zaplatia 1,27 eura, za liter dieslu 1,25 eura. Vodiči, ktorí jazdia na LPG musia v porovnaní so Slovenskom siahnuť oveľa hlbšie do vrecka. Liter LPG stojí 0,77 eura.
Tankovanie u našich južných susedov Maďarov, je takisto výhodnejšie ako u nás. Benzín je rádovo aj o niekoľko centov lacnejší. Deklarovaná cena za liter benzínu je 1,22 eura. Cena za liter nafty je však porovnateľná s cenou na Slovensku. Liter dieslu stojí 1,27 eura a LPG 0,76 eura za liter.
V obľúbených destináciách radšej netankujte
Slováci najčastejšie navštevujú destinácie ako je Taliansko, Chorvátsko, Francúzsko či Nemecko. Tu je situácia s nastavením cien za pohonné hmoty menej priaznivá pre motoristov. Za benzín či naftu vodiči zaplatia aj o desiatky centov viac, ako na u nás.
Taliansko z týchto krajín jednoznačne vychádza najdrahšie. Za liter benzínu motoristi zaplatia až 1,69 eura, za diesel len o pár centov menej, 1,60 eura za liter. Jedine LPG sa približuje slovenským cenám a teda 0,63 eura za liter.
Tento prípad však neplatí pre lyžiarmi vyhľadávanú oblasť Livigno, ktoré si drží status bezcolnej zóny. Za liter benzínu motoristi zaplatia iba 1,06 eura a za naftu 0,95 eura/liter.
V poradí na druhom mieste z vybraných krajín sa nachádza Francúzsko, kde za liter benzínu vodiči zaplatia 1,59 eura za liter, v prípade nafty až 1,54 eura/liter a za liter LPG 0,87 eura.
Nasleduje Nemecko, kde sa cena za liter benzínu pohybuje na úrovni 1,44 eura. Liter dieslu stojí 1,34 eura a LPG 0,64 eura/liter.
V obľúbenej dovolenkovej destinácii, v Chorvátsku, zaplatia vodiči za liter benzínu podobne ako na Slovensku, teda 1,35 eura. Za liter dieslu taktiež 1,35 eur/liter. Cena za liter LPG je len o jednu desatinu vyššia ako na Slovensku, teda 0,63 eur/liter.
Samozrejme v drvivej väčšine krajín platí, že cena za pohonné hmoty je o niekoľko centov drahšia na diaľničných čerpacích staniciach, ostrovoch či v horských oblastiach v porovnaní s cenami v mestách či menších obciach. Dôvodom sú náklady spojené s náročnejšou logistikou do menej dostupných miest.
Medzi krajiny v rámci EÚ, ktoré majú jednoznačne najdrahšie pohonné hmoty patrí okrem už spomínaného Talianska aj Holandsko, kde vodiči tankujú benzín za 1,76 eur/liter, diesel za 1,48 eura/liter a za liter LPG zaplatia takmer 0,65 centov.
Lacnejšie tankovanie pomocou apky
V prípade dlhšej cesty môžu vodičom pri zorientovaní sa v cenách, pomôcť mobilné aplikácie. Tie pri zadaní trasy motoristovi ukážu najbližšie čerpacie stanice, ale aj ceny pohonných hmôt.
Jednou z nich je napríklad Pumpdroid.com – www.pumpdroid.com, Mbenzín.cz – www.mbenzin.cz, Českýbenzín.cz – www.ceskybenzin.cz či Tank Navigator – ccs.sk.
Zaujímavou aplikáciou pre motoristov môže byť aj mobilná aplikácia čerpacích staníc Avanti prevádzkovaných v Rakúsku. Tá v priebehu dňa viackrát aktualizuje ceny palív. Svoju cenotvorbu prispôsobuje hustote premávky. V nedeľu sa dá natankovať v rámci celého týždňa najlacnejšie.