Poslanci tiež podporili dohodu o spolupráci medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou týkajúcej sa európskych programov satelitnej navigácie. Odobrili aj protokol o zmene časti Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve.
BRATISLAVA – Národná rada SR (NR SR) vo štvrtok vyslovila súhlas s dohodou o spoločnom leteckom priestore medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi a Moldavskou republikou. Cieľom dohody, ktorá bola podpísaná v Bruseli 26. júna 2012, je vytvorenie spoločného leteckého priestoru založenom na otvorenom prístupe zmluvných strán na trhy s rovnakými podmienkami hospodárskej súťaže.
Podporu získala aj letecká dohoda EÚ a Jordánska
Poslanci súhlasil aj s Euro-stredomorskou dohodou o leteckej doprave medzi EÚ a Jordánskym hášimovským kráľovstvom z 15. decembra 2010. Dohoda stanovuje postupné otváranie trhu, pokiaľ ide o prístup k trasám na recipročnej báze, nediskrimináciu a rovnaké podmienky pre hospodárske subjekty založené na princípoch zmlúv EÚ, aproximáciu právnych predpisov v oblasti letectva Jordánskeho hášimovského kráľovstva s právnymi predpismi EÚ v otázkach, ako je bezpečnosť a riadenie letovej prevádzky.
Dohoda s Izraelom má liberalizovať podmienky pre dopravcov
Euro-stredozemská dohoda o leteckej doprave medzi EÚ a štátom Izrael, ktorú parlament tiež podporil, vytvára priestor pre rozvoj podnikateľských aktivít a zamestnanosti. Dohoda bola podpísaná 10. júna 2013, pričom Európska komisia začala o jej uzatvorení rokovať s Izraelom v roku 2012 s cieľom vytvoriť liberálne podmienky pôsobenia leteckých dopravcov.
Dohoda so Švajčiarskom sa týka programov satelitnej navigácie
Zákonodarcovia odobrili aj dohodu o spolupráci medzi EÚ a Švajčiarskou konfederáciou týkajúcej sa európskych programov satelitnej navigácie. Dohoda bola uzavretá 18. decembra 2013. Švajčiarsko je blízkym partnerom EÚ pri programe Galileo, čo je európsky satelitný systém.
Poslanci súhlasili aj s protokolom, ktorým sa menia časti Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve. Na základe toho sa počet členov Rady Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) zvýši z 36 na 40 a počet členov Leteckej navigačnej komisie vzrastie z devätnásť na dvadsaťjeden.