Najväčšou výhodou leteckej prepravy je rýchlosť. Tovar vzdialený tisícky kilometrov môže byť v cieľovej destinácii za pár hodín, prípadne dní. Podobne, ako v prípade lodnej či cestnej dopravy, aj leteckí prepravcovia hľadajú pri zvyšujúcich sa vstupoch stále efektívnejšie riešenia.
Rok 2022 negatívne poznačil leteckú prepravu. Obavy z globálnej recesie, zvýšené ceny pohonných hmôt, vojna na Ukrajine či zníženie dopytu vplyvom inflácie spôsobili prepad tohto druhu prepravy tovaru. Podobný trend pokračoval aj v prvom kvartáli 2023, avšak budúcnosť pre leteckých prepravcov až tak zle nevyzerá.
Aktuálne sadzby za kilogram prepraveného tovaru sú v priemere o 35 % vyššie ako pred pandémiou. To na jednej strane zaručuje prepravcom stabilitu, na druhej strane to predražuje tovar klientovi.
Pandemické obdobie leteckej preprave relatívne prialo. Spoločnosti museli významnú časť tovaru kvôli veľkým problémom v lodnej preprave presmerovať z lode do lietadiel. Situácia v lodnej preprave sa však už stabilizovala a tak je možné očakávať opäť pokles v množstve tovaru prepraveného vzduchom.
Trendy v leteckej preprave 2023
Podobne ako v iných druhoch nákladnej dopravy, aj v leteckej medzi hlavné trendy patrí ochrana životného prostredia, zvýšenie bezpečnosti prepravy tovaru a efektivity.
Pandémia výrazne urýchlila rozvoj online nakupovania. S tým súvisí tiež zvýšený dopyt po rýchlom dodaní tovaru, čo má za následok zväčšený záujem o leteckú prepravu tovaru. To vytvára tlak aj na špedičné firmy, aby využívali kvalitnejšie sledovacie systémy. Zákazník potrebuje vedieť, kde sa jeho tovar nachádza a kedy mu bude doručený. Trend zvýšeného e-commerce a rozvoj systémov na presnejšie trackovanie tovaru je badať aj v roku 2023.
Vyššia efektivita vďaka špeciálnym lietadlám
Jednou z nevýhod leteckej dopravy je nižší objem prepravovaného tovaru. A tým aj jeho vyššia cena. Trendom nielen pre rok 2023, ale aj pre ďalšie roky je zvyšovanie kapacity lietadiel pri nižších prevádzkových nákladoch.
Vo väčšej miere ako v minulosti sa dbá na bezpečnosť prepravy a ochranu tovaru pred zničením či krádežou. Prepravcovia využívajú moderné systémy jeho balenia a monitorovania.
Ďalším trendom, ktorý je možné badať v roku 2023 je ďalšie zrýchľovanie automatizácie procesov a využívanie umelej inteligencie. Vo veľkej miere si zákazník už teraz dokáže zabezpečiť prepravu takmer sám, častokrát bez asistencie prepravnej spoločnosti. Automatizované systémy nacenenia služieb, možností výberu prepravnej trasy či podrobného sledovania zásielky sú bežné u viacerých prepravcov.
Udržateľné letecké palivo môže výrazne znížiť emisie
Jedným z globálnych trendov, nielen v leteckej preprave, je ochrana životného prostredia. V súvislosti s ňou sa v preprave tovaru lietadlami hovorí najmä o snahe znížiť prevádzkové emisie skleníkových plynov. Cieľ ich minimalizácie môžu pomôcť splniť takzvané udržateľné letecké palivá (skratka SAF z anglického Sustainable Aviation Fuel). Jedná sa o klimaticky šetrné letecké palivá, na ktorých výrobu sa používajú rastlinné alebo syntetické vstupy, ktoré samy odstránili CO2 z atmosféry biologickými alebo umelými procesmi. Objem oxidu uhličitého, ktorý bol odstránený takýmto spôsobom predstavuje zníženie skleníkových plynov v porovnaní s použitím fosílnych palív. Napriek tomu, že sa SAF už začali pridávať do leteckých palív, ich maximálne využitie je v nedohľadne. Problémom je najmä cena, nakoľko ich výroba v kombinácii s výkonom, ktorý dokážu zabezpečiť, je zatiaľ veľmi nákladná a málo efektívna.
Sú autonómne lietadlá budúcnosťou?
Neustále sa hovorí o autonómnych vozidlách v cestnej premávke. Vývoj osobných, ale i nákladných áut, ktoré sú schopné jazdiť bez vodiča je už relatívne ďaleko a je len otázkou času, kedy budú masívnejšie využívané v bežnej prevádzke. Prepravca bude môcť vďaka autonómnym vozidlám šetriť personálne náklady. Zároveň výrazne viac využiť samotné vozidlá, nakoľko tie budú môcť jazdiť v podstate bez prestávky. Výrazne sa tým zrýchli preprava tovaru.
Podobný vývoj sa očakáva aj v leteckej preprave. Bezpilotné „lietadlá“ – drony sa využívajú už dnes na rôzne účely a ich význam bude rásť aj v preprave tovaru. Drony budú čoraz väčšie a schopné preletieť väčšie trasy. Možno očakávať, že autonómne lietadlá v najbližších desaťročiach spôsobia revolúciu v spôsobe doručovania zásielok nielen na krátke vzdialenosti, ale aj na medzikontinentálne.
Informačný servis