Samosprávy v kampani v rámci Európskeho týždňa mobility vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy.
Rekordných 47 slovenských miest sa tento rok zapojilo do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorého cieľom je spopularizovať iné formy dopravy, ako je individuálna automobilová doprava. Kampaň vyvrcholí vo štvrtok 22. septembra Dňom bez áut, keď samosprávy vyčlenia jednu či viaceré zóny v meste výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.
Informovala o tom Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorá ETM organizuje spolu s Ministerstvom životného prostredia a Nadáciou Ekopolis. „Všetky zapojené mestá budú prostredníctvom svojich webov, lokálnych médií a sociálnych sietí vyzývať obyvateľov, aby 22. septembra využili na cestu do práce, školy, obchodu iný dopravný prostriedok ako auto,“ uviedla Kureková.
Lučenec sa pokúsi o rekord v počte ľudí pri tanci
Napríklad v Banskej Bystrici vo štvrtok v rámci Dňa bez áut od 6:00 do 18:00 uzatvoria parkovisko na Námestí slobody a v týchto miestach je naplánovaná informačná kampaň o novej dopravnej politike v meste.
Obyvatelia Lučenca sa môžu tešiť na pokus o rekord s názvom Najviac ľudí v pohybe pri tanci a Žilinčania na detské ihrisko, koncertné miesto či cyklistické parkovisko, na ktoré sa premení časť ulice Vojtecha Spanyola a parkovisko pred mestským úradom. Vo Svite zas plánujú uzatvoriť parkoviská pred dvoma základnými, dvoma materskými školami a mestským úradom.
Samosprávy v kampani v rámci ETM vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy, ETM zároveň podporuje zriaďovanie peších zón a iných opatrení, ktoré z verejných priestranstiev miest a obcí pomáhajú vytláčať nadmernú automobilovú dopravu. To má prispieť k zníženiu množstva emisií oxidu uhličitého v ovzduší.
Samosprávy sa môžu uchádzať o cenu
Obce a mestá si mohli vybrať aspoň jednu aktivitu z troch okruhov. Mohli sa rozhodnúť pre prijímanie trvalých opatrení, ktoré prispejú k postupnému prechodu od prepravy osobným vozidlom na ekologickejší dopravný prostriedok, ako napríklad vybudovanie pruhu pre cyklistov či rozšírenie chodníkov. Mohli sa tiež zapojiť do Dňa bez áut alebo dočasne vyčleniť jednu či viaceré zóny v meste výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.
Samosprávy, ktoré sa zapojili do všetkých troch aktivít, sa môžu uchádzať o cenu Európskeho týždňa mobility. Obce a mestá môžu získať aj národnú cenu ETM 2016, a to v kategóriách aktívna samospráva, efektívne trvalé opatrenie a originálna aktivita. Do tejto súťaže sa môžu prihlásiť dom 30. septembra.
Viac o kampani ETM 2016 je na internetovej stránke www.eurotm.sk.