Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) zakázala lety boeingom 737 Max 8 a 9. Ako informovala agentúra AP, EASA sa odvolala na to, že „nedá sa vylúčiť, že rovnaké faktory sa podieľali na oboch incidentoch.“
Agentúra povolila aerolinkám jeden let dotknutých strojov do najbližšieho miesta, kde môžu prejsť kontrolou.
K rovnakému kroku pristúpila aj Austrália, aj keď žiaden z domácich dopravcov tieto lietadlá nepoužíva. Dotkne sa to však dopravcov SilkAir zo Singapuru a Fiji Airways. SilkAir však už svoje lietadlá dobrovoľne zavrel do hangárov.
Podobný zákaz vydala aj Malajzia, ktorá tiež nemá žiadne lietadlá tohto typu, Maxy však nemôžu na jej letiskách pristáť.
Embargo na tieto lietadlá vydal aj Omán. Dotkne sa to piatich strojov spoločnosti Oman Air.
Zákaz sa pomaly rozširuje
Už skôr lety Maxami zatrhli Čína, Indonézia, Singapur a Etiópia.
Ďalšie krajiny sa zatiaľ k zákazu nepripojili. Viaceré spoločnosti však dobrovoľne nechali svoje lietadlá na zemi. Okrem už spomínaného SilkAir sú to Gol Airlines (Brazília), Cayman Airways (Kajmanské ostrovy), Jet Airways (India), Aeromexico (Mexiko), Eastar Jet (Južná Kórea), Norwegian Air Shuttle (Nórsko) a Turkish Airlines (Turecko).
Americké úrady aj letecké spoločnosti však stoja pri Boeingu a do embárg sa nezapájajú. Samotný výrobca skonštatoval, že nie je dôvod na vyradenie Maxov z prevádzky.
Akciový trh však tento optimizmus nezdieľa. Akcie Boeingu klesali už druhý deň v rade, a to o 7,5 %.