Maďarská vláda po rokoch špekulácií dala jasne najavo, že chce kúpiť budapeštianske letisko. Nedávne vyhlásenia väčšinových vlastníkov však naznačujú, že najväčšie maďarské letisko chcú ponechať vo svojom portfóliu.
Okrem firmy AviAlliance v súčasnosti patria k majiteľom Medzinárodného letiska Ferenca Liszta aj spoločnosť Malton, dcéra singapurského štátneho fondu GIC, a penzijný fond Québecu. Informuje o tom portál hungarytoday.hu.
Štát chce byť znovu majiteľom
Rokovania o kúpe letiska má údajne viesť minister pre inovácie a technológie László Palkovics. Nedávno sa tento minister vyjadril, že by bolo optimálne, ak by sa štát do činnosti letiska mohol zapojiť nielen ako regulátor, ale aj ako majiteľ. Uviedol, že vláda môže predložiť férovú ponuku a ak bude odmietnutá, pravdepodobne obnoví majoritné vlastníctvo štátu, ale dodal, že vláda chce dohodu.
Letná sezóna na bratislavskom letisku už bude rušnejšia ako vlani, cestujúci môžu využiť mnoho charterových letov
Kým v roku 2019 letisko dosiahlo zisk 85 miliónov eur, rok 2020 bol najhorší v jeho histórii a skončilo v strate 110 miliónov eur.
Lacnejšia kúpa
Maďarská vláda preto určite očakáva, že kúpa letiska bude ľahšia vzhľadom na oslabenie leteckého odvetvia pre pandémiu.
Poukazuje na to aj vyjadrenie Palkovicsa. „Pre terajšieho majiteľa je to investícia. Ak sa pozrieme na to, ako sa situácia a výkon letectva zmenili v uplynulom roku pre pandémiu, je to v súčasnosti nezisková investícia. Ak obnovenie predošlej vysokej prepravy pasažierov zaberie viac času, majiteľ, ktorému ide o zisk, možno bude chcieť namiesto toho pôsobiť niekde inde. Pre nich je to podnikateľské rozhodnutie, ale pre nás je to dôležitá otázka rozvoja ekonomiky a dopravy a dokonca národná stratégia,“ povedal minister Palkovics.