Arpád Érsek zostáva na poste ministra dopravy a výstavby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. Foto: SITA/Milo Fabian.

Za vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby Arpádovi Érsekovi na návrh časti opozície hlasovalo 44 poslancov, proti bolo 48 a zdržal sa jeden poslanec.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd) zostáva naďalej na svojom poste. Národná rada SR mu v piatok na záver mimoriadnej 44. schôdze pri hlasovaní nevyslovila nedôveru.

Návrh časti poslancov opozície na odvolanie šéfa rezortu dopravy podporilo 44 poslancov, proti bolo 48 a zdržal sa jeden poslanec z 93 hlasujúcich. Mimoriadna schôdza parlamentu trvala od piatkového rána bez prestávky vyše sedem hodín a podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar ju následne uzavrel.

Érsek: Poslanci by sa mali lepšie pripraviť

Minister dopravy po hlasovaní poďakoval poslancom, ktorí ho v rozprave a pri hlasovaní podporili. Návrh opozície na jeho odvolanie mal podľa neho politický podtón, lebo otázky a konštatovania viacerých poslancov sa mu nezdali odborné, ale skôr politické.

„Asi je čas vyvolávať politický tlak pre niektoré strany. Toto odvolanie nepodpísali všetci ani z opozície a som rád, že ma podržali poslanci, ktorí mi veria. Je to pre mňa výzva do budúcna,“ povedal Érsek.

„Mám veľmi čisté svedomie a vedomie,“ uviedol minister dopravy. Na ministerstve dopravy a výstavby, na čele ktorého je od augusta 2016, nebola podľa Érseka žiadna kauza, ktorá by mohla vyvolať spoločenský tlak na jeho odvolanie.

„Myslím si, že to bolo politické a chcel by som poprosiť poslancov, ktorí to vyvolali, aby sa nabudúce aj odborne pripravili vo veciach, ktorými chcú odvolať ministra nielen dopravy, ale hociktorého iného,“ dodal Érsek.

Arpád Érsek
Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (vpredu) po hlasovaní. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Hrnčiar: Situáciu s tunelom Višňové zneužili 

Andrej Hrnčiar za klub Most-Híd informoval, že to bola povinná jazda opozície. „Je povinnosťou opozície za volebné obdobie odvolávať minimálne jedného člena z každej koaličnej strany. Tentokrát prišiel na rad minister za Most-Híd,“ povedal Hrnčiar.

Žiadny minister z ich strany podľa neho nemal škandál, korupčnú kauzu či problém s eurofondmi, tak sa využila situácia na stavbe D1 s tunelom Višňové a zneužila sa na mimoriadnu schôdzu.

„Aj záverečné hlasovanie to ukázalo, keďže ani poslanci, ktorí podpísali tento návrh, neboli prítomní a nehlasovali všetci za odvolanie pána ministra,“ poznamenal Hrnčiar. Význam vidí v tom, že v rozprave si pomenovali všetky problémy cestnej infraštruktúry, za ktoré môžu všetky vládne garnitúry od roku 1989.

„Verím, že minister dopravy ešte za obdobie, ktoré má pred sebou, ukáže, že je dobrým ministrom a dokáže vyriešiť väčšinu problémov, ktoré na ministerstve má, ale hlavne, že dokáže pripraviť a naštartuje nové projekty, v ktorých bude pokračovať aj ďalšia vláda,“ dodal Hrnčiar.

Andrej Hrnčiar
Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. Foto: SITA/Jana Birošová.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky