Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil prvé video vo vysokej kvalite zachytávajúce pristátie na Marse. Zhruba trojminútové zábery, ktoré úrad predstavil v pondelok počas tlačovej konferencie, ukazujú otvorenie padáka, blížiacu sa zem či vírenie červeného prachu, pri dosadnutí rovera Perseverance na povrch planéty. Stroj je tam od štvrtka.
Rover Perseverance pristál na Marse a poslal prvé zábery, bude hľadať dôkazy o živote (video)
Pre vstup, zostup a pristátie na planéte bolo určených šesť farebných kamier a fotoaparátov, ktoré dianie zachytávali z rôznych perspektív. Všetky až na jednu fungovali. Pri pristátí bol zapnutý aj jeden mikrofón, ktorý síce zlyhal, no zaznamenal krátke zvuky systémom rovera a veterných poryvov, uvádza agentúra AP. „Každý raz, čo to vidím, mám husiu kožu. Jednoducho úžasné,“ vyjadril sa šéf tímu zodpovedného za kamery pri pristávanní Dave Gruel. „Tieto videá a tieto snímky sú veci z našich snov,“ skonštatoval šéf pristávacieho tímu Al Chen.
Poslal tisíce snímok
Perseverance vybavený 23 kamerami a fotoaparátmi poslal na Zem tisíce snímok. NASA zverejnila aj panoramatickú fotografiu okolia rovera.
Šesťkolesový rover pristál vo štvrtok v kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Perseverance by mal na Marse fungovať prinajmenšom dva pozemské roky. Mal by tam hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a tiež zbierať vzorky hornín, ktoré sa na Zem v priebehu nasledujúceho desaťročia pokúsia v rámci nového projektu dostať NASA v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).
https://www.youtube.com/watch?v=4czjS9h4Fpg;feature=emb_title
Experiment s helikoptérou
Perseverance tiež poslúži výskumníkom pri príprave budúceho plánovaného vyslania ľudí na Mars. V prvom roku na Červenej planéte by mala misia uskutočniť experiment s malou helikoptérou Ingenuity, ktorá sa pokúsi vykonať prvý let na inom svete ako na Zemi.
Okrem Perseverance fungujú na Červenej planéte aj rover Curiosity a lander InSight, hoci jeho činnosť komplikujú zaprášené solárne panely. K zariadeniam NASA sa na jar možno pridá rover z Číny, ktorý už dva týždne krúži na orbite Marsu.