NASA oficiálne: Curiosity pristane v kráteri Gale

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gale
Kráter Gale s vyznačeným miestom pristátia roveru. Foto: NASA

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Tento kráter bol najväčším kandidátom a uvažovala o ňom NASA aj ESA už pri predchádzajúcich misiách na Mars, takže jeho voľba nie je veľkým prekvapením. Kráter má priemer niečo cez 150 kilometrov a týči sa v ňom vrch, vysoký približne 5,5 kilometra.

Zaujímavý je najmä preto, že podľa vedcov by mohol byť dnom bývalého jazera a dali by sa v ňom nájsť stopy po vode, navyše je tam voľne dostupných niekoľko geologických vrstiev, ktoré sa pozvoľna ukladali rádovo miliardy rokov. Inak povedané – je to otvorená geologická kronika planéty, pomocou ktorej by si vedci mohli „prečítať“ ako sa postupne planéta utvárala a ktoré vplyvy pri jej formovaní zohrali najdôležitejšiu úlohu. Podrobne predstavuje miesto pristátia nasledujúce video:

A nesmieme zabúdať ani na ďalší dôležitý fakt – podrobný prieskum krátera starého 3,5 až 4 miliardy rokov by mal definitívne potvrdiť, či je to vhodné miesto pre pristátie pilotovanej misie niekedy v budúcnosti. Tej sa však pravdepodobne nedočkáme skôr, než o nejakých dvadsať až tridsať rokov. Curiosity (alebo Mars Science Laboratory) tam však pristane podstatne skôr – začiatkom augusta 2012 a na cestu sa vydá už koncom novembra alebo začiatkom decembra tohto roku.

Curiosity bude najdokonalejším roverom, ktorý doteraz Mars skúmal – od svojich predchodcov je minimálne dvojnásobne dlhší a päťnásobne ťažší. V konkrétnych číslach to znamená, že meria 2,7 metra, váži 900 kg, z čoho vedecké prístroje vážia okolo 80 kg. Rover by sa po povrchu Marsu mal pohybovať minimálne jeden miestny rok (približne dva pozemské roky) a jeho hlavnými cieľmi budú hľadanie stôp – chemických aj mikrobiologických – po živote na Rudej planéte, detailné preskúmanie zloženia jeho povrchu, pátranie po vode a meranie povrchového žiarenia. Počas toho by mal po povrchu uraziť okolo 19 km a mal by si byť schopný poradiť aj s prekážkami vyššími ako trištvrte metra. Momentálne prebiehajú podrobné testy, zamerané na funkčnosť jednotlivých zariadení, ukazuje ich nasledujúce video:

Keďže nejde o lacnú hračku – má cenu vyše 2,3 miliardy dolárov – bude pristávať „trojstupňovo“ – najprv pristávací modul zostúpi do vhodnej výšky pomocou padáka, následne sa časť s vozidlom od neho oddelí a priblíži sa k povrchu brzdiac raketovými motormi a tesne nad ním bude rover spustený na povrch pomocou kladky tak, aby sa minimalizovalo riziko jeho poškodenia. NASA celý proces ukázala na vynikajúcom názornom videu, nájdete ho v tomto našom článku.

Po pristátí sa okamžite môže vydať na prieskum okolia a na analýzu vzoriek má až desať vedeckých nástrojov, vrátane niekoľkých spektrometrov, kamier a zariadenia (robotické rameno s vrtnou sondou) na priame odoberanie vzoriek, ktoré budú namieste podrobené detailnej spektroskopickej analýze.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať