BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Do krajín postihnutých prírodnými či ekologickými katastrofami posielame málo peňazí. V minulom roku sme poskytli humanitárnu pomoc v celkovej výške 1,89 milióna eur, väčšina z tejto pomoci však bola materiálna a nie finančná. Informuje o tom hodnotiaca správa, ktorú vypracovala Platforma mimovládnych rozvojových organizácií, ktorá zastrešuje 31 slovenských mimovládnych organizácií, zaoberajúcich sa najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.
Ministerstvo vnútra SR poskytlo materiálnu pomoc Afganistanu, Albánsku, Čiernej Hore, Čile, Haiti, Pakistanu, Palestíne, Svätej Lucii a Ukrajine v hodnote 1,64 mil. eur. Finančná pomoc, ktorú má na starosti rezort diplomacie, sa v roku 2010 realizovala formou deviatich humanitárnych a jedného posthumanitárneho projektu v štyroch krajinách – Haiti, Pakistan, Moldavsko a Maďarsko.
Všetky štyri štáty zasiahli prírodné katastrofy a pomohli sme im sumou 255-tisíc eur. Projekty realizovali mimovládne organizácie a súkromné záchranné tímy. „Finančná humanitárna pomoc je efektívnejšia najmä z dôvodu úspory prepravných nákladov, možnosti nákupu v mieste pôsobenia, čím sa podporuje miestna ekonomika,“ píše sa hodnotiacej správe s tým, že v porovnaní s celkovým objemom poskytnutej pomoci je však finančná pomoc nízka.
V priemere na jeden projekt ministerstvo zahraničných vecí poskytlo 25-tisíc eur. To podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií predstavuje len „symbolickú prítomnosť slovenských subjektov v postihnutých krajinách“.
Po ničivom zemetrasení na Haiti bola finančná pomoc využitá na sanitáciu, obnovu infraštruktúry a posttraumatickú pomoc deťom a rodinám. V Pakistane, postihnutom silnými monzúnovými dažďami, boli opravené rodinné obydlia, čistená voda, zlepšená hygiena a poskytnutá zdravotná starostlivosť. Na odstraňovanie dôsledkov povodní bola poskytnutá pomoc aj Moldavsku, kde bola rekonštruovaná hrádza. Maďarom sme pomohli pri odstraňovaní následkov ekologickej katastrofy.