Národný bezpečnostný úrad má aktuálne dostatočné personálne kapacity pre zabezpečovanie kyberbezpečnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kyberútok
Tento článok pre vás načítala AI.

Národný bezpečnostný úrad má momentálne dostatočné personálne kapacity v oblasti zabezpečovania kybernetickej bezpečnosti. Vyplýva to z odpovede NBÚ pre agentúru SITA.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti, sekcia Národného bezpečnostného úradu, má v súčasnosti zaplnené takmer všetky tabuľkové miesta,“ uviedol hovorca úradu Peter Habara.

Varovanie pred kybernetickým útokom

Národný bezpečnostný úrad podľa zákona rieši kybernetické bezpečnostné incidenty, vyhlasuje výstrahu a varovania pred závažným kybernetickým bezpečnostným incidentom, ukladá povinnosť vykonať reaktívne opatrenia a schvaľuje ochranné opatrenia.

V poslednom období v súvislosti s kybernetickou bezpečnosťou rezonovali napríklad kyberútoky voči katastru nehnuteľností alebo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Účastníci expertnej konferencie Jesenná ITAPA 2024 sa ešte v novembri minulého roku zhodli, že počet kyberútokov neustále pribúda a už nejde len o individuálnu činnosť hackerov, ale organizovaných skupín.

Profesionalita moderných hackerov

Ich potenciálnym cieľom sú všetci a nikto nie je voči nim 100-percentne odolný. Moderní hackeri pôsobia profesionálne, majú vlastné call centrá a dokážu ľudí oklamať tak, že si to častokrát ani nevšimnú. O kybernetických útokoch je podľa expertov už možné hovoriť ako o ekonomike.

„Posledná veľká štúdia, ktorá rozoberala objem financií, ktorý sa pretočí v tejto oblasti, je 8 miliárd dolárov (7,6 miliárd eur). A to hovoríme len o oficiálnych číslach,“ uviedol v novembri 2024 generálny riaditeľ Sekcie informačných technológií na Ministerstve financií SR Erik Minarovič.  V súčasnosti sú najväčším rizikom útoky ako ransomvér, teda útoky spočívajúce v šifrovaní dát s následným vydieraním, sociálne inžinierstvo, či útoky na dodávateľský reťazec.

Umelá inteligencia a sofistikované spôsoby

„Kyberkriminalitu môžeme prirovnať k obchodu s drogami – len má nižšie náklady a riziká. A situácia sa zhoršuje, keď útočníci využívajú nové technológie, napríklad umelú inteligenciu, na ešte sofistikovanejšie spôsoby prenikania do systémov,“ zdôraznil v novembri Uros Zust z ISACA (medzinárodná profesionálna asociácia zameraná na IT governance) s tým, že kyberútok si dnes môže kúpiť ktokoľvek.

„Je tu na to reálne trh. A skutočne nikto sa nemôže považovať za odolného voči kyberkriminalite. Ak má útočník všetky potrebné zdroje, znalosti a čas, je veľmi ťažké jeho pokusom zabrániť,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Habara
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNárodné centrum kybernetickej bezpečnostiNBÚ Národný bezpečnostný úrad