NAKA preveruje kotlebovcov pre možné financovanie z Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ĽSNS: Marián Kotleba
Zľava: Poslanci parlamentu za stranu ĽSNS - Stanislav Drobný, Milan Mazúrek, Marian Kotleba, Ján Mora a Stanislav Drobný. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Extrémistickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko opäť preveruje Národná kriminálna agentúra (NAKA), tentoraz pre možné financovanie z Ruska. Ako informoval RTVS – Rádio Slovensko v relácii Rádiožurnál, upozornil na to denník SME.

Peniaze z Ruskej federácie mali podľa uniknutých e-mailov na Kotlebov účet pritiecť prostredníctvom bieloruského podnikateľa Alexandra Usovského, ktorý sa podporou Kotlebu pochválil aj nemeckej televízii. ĽSNS financovanie ruskou stranou odmietla, bieloruského podnikateľa vraj ani nepoznajú.

Začiatkom februára zverejnili ukrajinskí hackeri e-mailovú komunikáciu bieloruského podnikateľa Alexandra Usovského, ktorý mal z peňazí ruského oligarchu Konstantina Malofejeva podporovať demonštrácie proti Severoatlantickej aliancii (NATO).

Zákon zakazuje zahraničné financovanie

Usovskij mal údajne podporiť aj Kotlebovu stranu. Zákon o politických stranách však zakazuje stranám prijímať financie zo zahraničia. Podozrením sa preto zaoberá generálna prokuratúra.

„Predložený materiál bol po dôkladnej analýze 5. júna tohto roka odovzdaný riaditeľovi Národnej protiteroristickej jednotky na ďalší posudok,“ povedala pre RTVS hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

„Ľudová strana Naše Slovensko neberie žiadne financie ani z Ruska, ani z Bieloruska, ani z Washingtonu, ani z Bruselu a vyšetrovanie zo strany generálnej prokuratúry nám vôbec nevadí, my nemáme čo skrývať,“ vyhlásil pre RTVS podpredseda strany Milan Uhrík.

Kotlebovci boli opatrní

Publicista Radovan Bránik, ktorý slovenskú extrémistickú scénu sleduje, tvrdí, že z uniknutej komunikácie bieloruského podnikateľa možno badať nadšenie pre Kotlebovu stranu. „Pokiaľ to vyšetrovanie vychádza len zo známych zverejnených dokumentov, tak si nemyslím, že došlo k nejakému presunu financií. Myslím, že v tomto boli kotlebovci veľmi opatrní,“ dodal pre RTVS – Rádio Slovensko Bránik.

Odborník na pravicový extrémizmus Tomáš Nociar si, naopak, myslí, že prepojenie medzi Kotlebom a Rusmi môže existovať. Rusko má totiž záujem podporovať skupiny, ktoré chcú destabilizovať NATO či Európsku úniu. „Pri kotlebovcoch je významnou súčasťou ich agendy kritika Európskej únie a kritika NATO. Práve to môže byť zaujímavé pre Kremeľ, keďže sú napäté vzťahy práve medzi týmito štruktúrami a Kremľom,“ povedal Nociar v Rádiožurnéle.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan UhríkRadovan Bránik
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko