MOSKVA 4. marca (WEBNOVINY) – Vladimir Putin sa po víťazstve v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb po druhý raz vracia do prezidentského kresla. Agentúra SITA pri tejto príležitosti prináša výber z jeho najznámejších výrokov počas jeho pôsobenia vo vysokej politike.
* „Rusko nedisponuje žiadnymi dôveryhodnými informáciami o existencii jadrových zbraní alebo zbraní hromadného ničenia v Iraku a stále sme nedostali žiadne takéto informácie ani od našich partnerov.“ – tlačová konferencia s vtedajším britským premiérom Tonym Blairom, október 2002.
* „Prečo nepozvete Usámu bin Ládina do Bruselu alebo Bieleho domu na rozhovory, prečo sa ho nespýtate, čo žiada a nedáte mu to, aby vám dal pokoj? Považujete za možné mať určité hranice pri rokovaniach s týmito bastardmi, tak prečo by sme mali rokovať s vrahmi detí? Nikto nemá morálne právo vravieť nám, aby sme sa s vrahmi detí rozprávali.“ – reakcia zo septembra 2004 na výzvy rokovať s čečenskými teroristami, ktorí v roku 2004 zajali stovky detí v škole v Beslane.
* „Vidím, že nie všetci na Západe pochopili, že Sovietsky zväz zmizol z politickej mapy sveta a že vznikla nová krajina s novými humanistickými a ideologickými princípmi na základoch jeho existencie.“ – z rozhovoru pre francúzsku televíziu, júl 2006.
* „Určite by sme nechceli mať rovnaký typ demokracie, aký majú v Iraku, celkom úprimne nie.“ – reakcia z júla 2006 na slová vtedajšieho prezidenta USA Georgea W. Busha o ním vyjadrených viere, že Rusko bude nasledovať Irak v demokratickom smerovaní
* „Američania v prvom rade nemali do Iraku vôbec chodiť. No ak by ho teraz opustili bez vybudovania základov pre zjednotenú a suverénnu krajinu, bola by to určite ich druhá chyba.“
* „Neexistuje niečo také ako bývalý agent KGB.“ – reakcia na slová vtedajšieho ruského premiéra Sergeja Stepašina, ktorý sa označil za bývalého dôstojníka sovietskej tajnej služby.
* „Treba v prvom rade poznamenať, že rozpad Sovietskeho zväzu bol najväčšou geopololitickou katastrofou storočia. Pre ruský národ sa stal unikátnou drámou, desiatky miliónov našich spoluobčanov a vlastencov zrazu zostalo mimo ruského územia.“ – v prejave k národe z apríla 2005.
* „Ľudia nás stále učia demokracii, no tí, ktorí nás ju učia, sa ju sami nechcú naučiť.“ – február 2007.
* „Rusko s teroristami nevyjednáva. Likviduje ich.“
* „Niekedy sa mi zdá, že niektorí európski lídri chcú byť viac moslimskí, ako bol prorok Mohamed.“ – reakcia na kritiku politiky ruskej vládu voči Čečensku, november 2005.
* „Od smrti Mahátmu Gándhího sa nie je s kým rozprávať.“ – reakcia na otázku, či sa považuje za čistého demokrata, jún 2007.
* „Ten, komu Sovietsky zväz nechýba, nemá srdce, ten, kto ho chce späť, nemá rozum.“
* „Pán Kaddáfí vynašiel novú monarchiu, ako Napoleon… pomätenú, skreslenú, nenormálnu, takú, aká je. Prečo by sme sa mali zapojiť do tohto ozbrojeného konfliktu? Nemáme dostatok čudných režimov vo svete? Budeme teraz zasahovať do vnútorných konfliktov všade?“ – reakcia na občianske nepokoje v Líbyi.
* „Celý svet videl, ako ho celého zakrvaveného zabili. Toto je demokracia? A kto to spravil? Lietadlá vrátane tých amerických. Zaútočili na jeho kolónu a potom cez rádiospojenie so špeciálnymi silami, ktoré tam nemali byť, dotiahli takzvanú opozíciu a bojovníkov a zabili ho bez súdu či vyšetrovania.“ – reakcia na zabitie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, december 2011.
* „Poznám pána McCaina, je známy tým, že bojoval vo Vietname. Myslím, že má na svojich rukách dosť krvi nevinných civilistov. Pána McCaina vo Vietname zajali a hodili do jamy, kde sedel niekoľko rokov. Z toho by sa zbláznil každý.“ – reakcia na amerického senátora Johna McCaina, december 2011.
* „Boja sa totiž našich jadrových kapacít, preto ich tak iritujeme. Máme vlastný názor a vykonávame vlastnú, nezávislú zahraničnú politiku. A to zjavne niekomu prekáža.“ – december 2011.
* „To, že bol pri moci, bolo bezpochyby dobré pre Taliansko. Je veľmi otvoreným človekom, vždy povie, čo si myslí. A napriek škandálom so ženami, ktoré podľa mňa vyrábal zámerne, patrí medzi posledných mohykánov v politike.“ – reakcia na odstúpenie talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, november 2011.
* „Zdá sa mi, že naši (americkí) partneri hľadajú vazalov, nie spojencov. Oni chcú vládnuť a s tým sa Rusko nemôže stotožniť“.