Najvyššie ocenenie Grand Prix z Medzinárodného festivalu horských filmov putuje do Francúzska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medzinárodný festival horských filmov
Medzinárodný festival horských filmov v Poprade v roku 2024. Foto: www.facebook.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Najvyššie ocenenie Grand Prix si z tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade odniesol francúzsky film z prostredia Antarktídy režiséra Jérôma Tanona „Na celý život“. Ide o filmový denník plavby na jachte a odvážnych freeridových výkonov, ktorý odkrýva hĺbku vzťahu otca a dcéry a jeho odovzdávanie životných skúseností i vášne k lyžovaniu.

    Cenu poroty získala ďalšia francúzska snímka autora Guillauma Brousta „Chronocepcia“, ktorá je pútavou kronikou cesty do odľahlých hôr v Kirgizsku. Informovala o tom riaditeľka festivalu Mária Hámor. Popradský festival opäť pritiahol pod Tatry zvučné filmárske mená, aj kvalitné filmy z prostredia horolezectva, lyžovania či paraglajdingu.

    Zastúpenie trinástich krajín

    Dokopy počas piatich dní ponúkol 44 súťažných snímok. Na jeho 32. ročníku malo zastúpenie trinásť krajín vrátane Slovenska. Výsledky vyhlásila trojčlenná porota v zložení Milka Raulin, Martin Kaňuch a Martin Dvořáček v nedeľu podvečer. Ocenila výkon, vyrovnanosť filmov, ich kvalitu a veľkú rôznorodosť. Editor Slovenského filmového ústavu Kaňuch vyzdvihol pestrosť výberu.

    „Bola tam snaha vyberať filmy, ktoré chceli byť napríklad psychologizujúcimi sondami. Nebol tu film, ktorý by šiel na lacný efekt. V popredí ostali ľudské príbehy, viac či menej dopredu vystupujúce, ale, samozrejme, aj dobre nakrútené lezenie, dobre nakrútené lyžovanie, splavovanie, paraglajding a mnohé iné športové výkony,“ zhodnotil.

    Príbeh o životnej voľbe

    Príbeh poľského lezca a lyžiara Barteka Ziemskeho režiséra Oswalda Rodriga Pereira „Tichý únik“ porota ocenila Cenou za príbeh o duchu hôr. Film zachytáva neopísateľné zážitky eufórie i samoty uprostred hôr, hľadanie opory v druhom človeku i obetovanie sa pre neho v krízovej situácii.

    Cena za príbeh o životnej voľbe, ktorý vo filme „Horská vodkyňa Denisa Šulcová“ vykresľuje príbeh prvej slovenskej horskej vodkyne, patrí slovenskému režisérovi Rasťovi Hatiarovi.

    V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

    Ocenenie vizuálnej atraktivity

    Cenu za portrét lezkyne získal film amerického režiséra Josha Lowella „Reel Rock: Super, kámo!“, ktorý opisuje portrét mladej austrálskej lezkyne pri lezení na útesoch nad morom. Český režisér Tomáš Galásek si z Popradu odniesol Cenu za príbeh o výnimočnej horskej výzve za film „Simply Beautiful“.

    Porota ocenila vizuálnu atraktivitu, vtipnosť a svižnosť filmu, ktorý zachytáva napínavú „iniciačnú“ cestu na Sura Peak mladého adepta horolezectva Matěja Bernáta a jedného z najlepších českých horolezcov Mareka Holečka. Čestné uznanie putovalo do rúk mladého slovenského režiséra Jakuba Pigu za film „Horská Dyáda“, ktorý je dojímavým príbehom človeka a psa v horách.

    „Sme radi, že sme aj tento rok mohli všetkým nadšencom hôr ponúknuť kvalitné filmy z horského prostredia. Práve aj vo filmoch nachádzajú lezci, lyžiari, turisti mnoho inšpirácie a podnetov pre svoje vlastné príbehy a putovania,“ skonštatovala riaditeľka festivalu Hámor. Zároveň oznámila, že 33. ročník festivalu sa uskutoční v dňoch od 8. do 12. októbra 2025.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Mária HámorováMartin Kaňuch