Najväčší Armstrongov súper sa priznal k dopingu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ullrich, armstrong
Zľava: Ivan Basso, Jan Ullrich a Lance Armstrong počas etapy na Tour de France. Foto: SITA/AP

BERLÍN 22. júna (WEBNOVINY) – Bývalý nemecký cyklista Jan Ullrich sa po rokoch popierania priznal k dopingovým praktikám.

„Áno, mal som prístup k Fuentesovým metódam,“ skonštatoval pre pondelňajšie vydanie magazínu Focus 39-ročný víťaz Tour de France 1997.

Text sa dostal von už v sobotu a jeho význam sa približuje januárovej spovedi Američana Lancea Armstronga v televíznej talkšou Oprah Winfreyovej.

Španielsky lekár Eufemiano Fuentes a tzv. Operácia Puerto patria k najskloňovanejším pri preberaní zakázaných praktík na športovej scéne.

Hlavný aktér kauzy si za ohrozovanie verejného zdravia odsedí rok vo väzení. Previnil sa tým, že svojim klientom – prevažne práve z radov vrcholových cyklistov – ponúkal službu spočívajúcu v transfúzii ich vlastnej krvi.

„V tej ére takmer každý využíval dopingové prostriedky a ja som nerobil nič, k čomu by sa neuchyľovali aj iní,“ povedal olympijský víťaz zo Sydney 2000 Ullrich.

Rodák z Rostocku sa obhajuje tým, že si túžil zachovať konkurencieschopnosť: „Podľa mňa by sa to dalo označiť za podvádzanie len v prípade, ak by som nadobúdal neférovú výhodu. Tak to však nebolo. Akurát som si totiž navodzoval rovnakú šancu na úspechy. Zároveň som tým však trpel, pretože ma znepokojovalo ohrozenie zdravia aj reputácie. Teraz nastal čas všetko ozrejmiť. Chcem totiž hľadieť vpred a neviaznuť už v minulosti.“

Video: Aj takéto súboje zvádzali Ullrich s Armstrongom na Tour de France

Nemec bol v rokoch 2000, 2001 a 2003 zhodne druhý na TdF za spomenutým Armstrongom (v roku 1998 bral striebro za Talianom Marcom Pantanim).

Armstrong, Ullrich
Foto: SITA/AP

Ich súboje vtedy nadchýnali svet, spätne je jasné, že žiadny z aktérov nebol počas svojej kariéry čistý. „Obaja sme vinní. Nie som lepší ako Armstrong, ale ani horší. Velikáni minulosti sú dnes ľudia so zlyhaniami, musíme sa s tým vyrovnať. Vždy som vedel, že ani Lance Armstrong z toho napokon nevyjde bez poškvrny.“

Ullricha pre podozrenia z dopingu nepustili na TdF 2006. Vo februári 2007 ukončil svoju kariéru, pričom zdôrazňoval, že sa nikdy neznížil k zakázaným metódam zlepšovania výkonnosti. Vlani vo februári mu Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne práve na základe preukázaného spojenia s Fuentesom vymeral dvojročný dištanc.

Platnosť tohto trestu vyprší v auguste. CAS zároveň anuloval všetky cyklistove výsledky dosiahnuté od 1. mája 2005. Ullrich si v roku 2002 odpykal polročný trest za mimosúťažné užívanie amfetamínu.

CAS však vlani nevyhovel návrhu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), aby Nemcovi doživotne zakázali činnosť, keďže išlo o druhý trest za doping. „Ide o európsky rekord v klamaní. V rokoch 2006 a 2007 v štyroch jazykoch trval na tom, že Fuentesa ani nepozná. Potom ma štyri a pol roka vláčil po súdoch,“ s uspokojením i rozhorčením vyhlásil pre agentúru SID zástanca čistoty športu Werner Franke, ktorý mal s Ullrichom dlhodobé spory.

Uznal, že svoj podiel majú právnici a poradcovia, ktorí – rovnako ako u Armstronga – odporúčali agresívnu taktiku na zastrašenie oponentov: „Sú to tí najväčší podvodníci, ktorí ho vmanévrovali do marazmu lží.“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jan UllrichLance Armstrong