BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Richard Nagy má za sebou najúspešnejšiu sezónu v plaveckej kariére. Slovenský kráľ dlhých tratí, ktorý sa trikrát prebojoval do osemčlenného finále na augustových majstrovstvách Európy v dlhom bazéne v Berlíne, na decembrovom šampionáte v neolympijskej „dvadsaťpäťke“ v Dauhe zlepšil národné a zároveň osobné rekordy na všetkých troch tratiach. Dvadsaťjedenročný vytrvalec v metropole Kataru zavŕšil skvelý rok 8. miestom na 1500 m voľný spôsob časom 14:35,50 min.
Plavec Nagy prekonal na MS ďalší rekord, je v TOP 10
„Stále ma baví prekonávať sám seba, veď koho by nie? Som veľmi spokojný s touto sezónou a verím, že v nadchádzajúcej bude trend zlepšovania ďalej pokračovať,“ rozhovoril sa Richard Nagy, ktorý plánuje posúvať vlastné hranice dovtedy, kým to pôjde. „Uvedomujem si moje nedostatky a rezervy, postupne pracujem na ich odstránení. Najbližšou výzvou je kvalifikovať sa do Ria de Janeiro 2016, veď snom azda každého športovca je predstaviť sa pod piatimi olympijskými kruhmi. Znamená to kvalitne zaplávať na budúcoročných majstrovstvách sveta v Kazani, ktoré budú vrcholom nasledujúcej sezóny.“
Nagy má dve plavecké túžby
Svetovému šampionátu 2015 bude predchádzať kvalitná príprava, ktorá pre plavca bratislavského klubu J&T Sport Team tentoraz bude pestrejšia. „Oddych prakticky nemám, iba cez vianočné sviatky nepôjdem do vody, ale bude tam aj tak niečo zo suchej prípravy. Koncom zimy máme v pláne vysokohorské prostredie v španielskom pohorí Sierra Nevada. Bude to niečo nové,“ prezradil v Želiezovciach narodený Bratislavčan.
Nagy, ktorý ako každý športovec aj človek má „dovolené“ snívať, vyslovil dve plavecké túžby. „Môj terajší rekord 15:07,29 min na tisícpäťstovke v dlhom bazéne by som niekedy rád stlačil pod štvrťhodinu. Verím, že poctivou prípravou a tréningami sa toho dožijem,“ predznamenal študent psychológie, ktorého v mladosti inšpiroval k vytrvaleckým disciplínach aj fenomenálny Austrálčan Grant Hackett.
Od augusta 2001 stále držiteľ svetového rekordu na 1500 m v. sp. v krátkom bazéne (14:10,10 min), bývalý majster sveta aj olympijský víťaz, šesť rokov po skončení kariéry sa vo veku 34 rokov nedávno rozhodol pre návrat do bazénov.
Klobučník sa vrátil do prsiarskej špičky
„Je fajn, že legendy sa vracajú. Bude to však mať náročné, podobne ako Ian Thorpe. Bolo by super, keby sa mi však ešte niekedy podarilo ísť jedny preteky vedľa neho. Nikdy by som nepovedal, že takýto scenár teoreticky môže nastať,“ doplnil Richard Nagy, ktorý v ankete Športovec roka 2014 na Slovensku obsadil 19. miesto. „To rozhodne nie je zlé. Som na tom skoro tak dobre ako stopér futbalového Liverpoolu Martin Škrtel, ktorý je len o jednu priečku vyššie,“ dodal so smiechom Nagy.
Po nevydarenom augustovom svetovom šampionáte v dlhom bazéne v Berlíne, kde jeho výkony vážne poznačil viactýždňový jarný tréningový výpadok pre vojenčinu, sa plavec banskobystrického klubu VŠC Dukla Tomáš Klobučník v decembri predsa vrátil do absolútnej prsiarskej špičky. Piate miesto vo finále dvojstovky na majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v katarskej Dauhe vlialo Topoľčancovi novú energiu.
„Mal som naň mnoho pozitívnych ohlasov. Viacerí tréneri prišli za mojím koučom Dirkom Langem a potľapkávali ho, že toto boli moje najlepšie preteky,“ rekapituloval Klobučník, ktorý na stovke dokonca obracal ako druhý.
Získal novú chuť a motiváciu
Úradujúci najlepší slovenský plavec sa po spomenutých ME potreboval pozbierať psychicky. „Priznávam, že som na tom bol dosť zle. Hlavu som si okrem iného vyčistil na rybách, na Orave, potom som sa pustil do tréningu. Pred MS som sa cítil dobre, ale bol som zároveň opatrný. Som šťastný, že to celé dopadlo takto a získal som novú chuť a motiváciu do ďalšej tvrdej práce,“ poznamenal 24-ročný prsiar.
Pre Klobučníka – takisto ako všetkých ostatných plavcov – budú vrcholom nadchádzajúcej sezóny majstrovstvá sveta v dlhom bazéne v ruskej Kazani. O rok neskôr prídu na rad olympijské hry v Riu de Janeiro, kde účastník londýnskych OH 2012 nechce chýbať.
„Cez sviatky si oddýchnem a začiatkom januára odštartujem už tradične v Grazi tvrdú prípravu. Vo vode budem aj trikrát denne. Určite je to náročné, keďže popritom všetkom mám aj vysokoškolské povinnosti a čaká na mňa okrem iného aj vysokohorské sústredenie a viacero pretekov doma a v zahraničí,“ predznamenal Tomáš Klobučník, ktorého slovenský rekord na dvojstovke v dlhom bazéne je 2:11,00 min. „Verím, že sa mi podarí zvládnuť ju pod 2:10. Na olympijských hrách je mojím veľkým snom účasť vo finále,“ dodal.