BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Občania prestanú v tomto roku pracovať na štát o štyri dni neskôr ako vlani. Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike, sa totiž posúva z minuloročného 3. júna na 7. jún.
Podľa analýzy Združenia daňových poplatníkov SR a Nadácie F.A. Hayeka sa tak miera prerozdeľovania v ekonomike dostáva na úroveň roka 2005. Na tomto výsledku sa podľa riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka Matúša Pošvanca podpísala najmä neochota vlády šetriť a znižovať verejné výdavky v čase pomalšieho rastu hrubého domáceho produktu. „Do dnešného dňa ľudia robili na štát a od 7. júna budú robiť sami na seba,“ skonštatoval.
Štát podľa Pošvanca prerozdeľuje 42,3 percenta z tohtoročných zárobkov ľudí. Zo 100 eur tak ľuďom zostáva necelých 58 eur a zostatok dávajú štátu prostredníctvom daní, odvodov alebo poplatkov. V rokoch 2007 a 2008 deň daňovej slobody na Slovensku pripadol na 25. mája, resp. 22. mája. „Bolo to vtedy spôsobené vysokým rastom HDP, s ktorým v súčasnosti nemôžeme počítať,“ povedal Pošvanc. Ako upozornil, tohtoročné výpočty sú veľmi konzervatívne. Vzhľadom na vysokú mieru neistoty tak môže skutočný deň daňovej slobody podľa Nadácie F. A. Hayeka dopadnúť ešte viac v neprospech daňových poplatníkov.
Posunutie dňa daňovej slobody v neprospech daňového poplatníka znepokojilo stranu Most-Híd. Podľa podpredsedu strany pre ekonomiku Ivana Švejnu je možné deň daňovej slobody posunúť v prospech daňového poplatníka, „ale len v prípade, ak urobíme poctivý audit verejných výdavkov a následne začneme šetriť“. To by podľa neho znamenalo zastavenie zadlžovania Slovenska.
Deň daňovej slobody je dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách. Od nasledujúceho dňa už obrazne povedané pracuje pre seba. Združenie daňových poplatníkov Slovenska v spolupráci s Nadáciou F. A. Hayeka vyhlasujú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999.
SITA