BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku podľa neoficiálnych predbežných výsledkov vyhrali stredopravé subjekty, respektíve strany združené v Európskej ľudovej strane, myslí si politický analytik Grigorij Mesežnikov. Socialisti podľa neho na Slovensku nedopadli dobre, Smer neobhájil výsledky spred piatich rokov, hoci jeho kandidátku ako líder viedol eurokomisár Maroš Šefčovič, ani to mu však nepomohlo.
„Je vidieť stagnáciu Smeru, evidentne už Smer neposilňuje. Rovnako sa potvrdila fragmentácia stredopravých strán. Ak by takto dopadli celoštátne parlamentné voľby, bolo by to nočnou morou pre Smer,“ povedal pre agentúru SITA Mesežnikov.
Všetko o voľbách do Európskeho parlamentu sa dočítate –––>>> TU
Voliči sú unavení
Zároveň pripomína, že nízka volebná účasť, zrejme iba okolo 13 percent, skresľuje silu sympatií voličov voči jednotlivým stranám. Za nezáujmom občanov o eurovoľby môžu podľa Mesežnikova stáť kritické vyjadrenia voči únii, ktoré prezentovali viacerí kandidáti, čo mohlo poškodiť strany, čo sa k EÚ stavajú pozitívnejšie.
Prezident Inštitútu pre verejné otázky pripomína, že voliči sa ťažšie motivujú k účasti na voľbách, ak prevládajú kritické hlasy voči únii. Rovnako podľa neho môže ísť o „únavu“ voliča, keďže pred dvoma mesiacmi Slovensko absolvovalo dve kolá prezidentských volieb. Za dobrú správu Mesežnikov považuje, že na Slovensku neuspela žiadna z extrémistických strán. Čím menej extrémistov v eurovoľbách uspeje, tým to bude pre celú Európu lepšie, uviedol.
Smer si v eurovoľbách pohoršil, účasť bola extrémne nízka
Eurovoľby pokračujú posledným dňom, volí dvadsaťjeden krajín
Mihál si myslí, že ľudia nevolia, lebo v EÚ niečo nefunguje
Úspech môže byť Pyrrhovým víťazstvom
Neoficiálne výsledky eurovolieb podľa politického analytika Jána Baránka pri 13 percentnej účasti voličov nemajú pre celoštátnu domácu politickú scénu žiadnu relevanciu. „Aktivovalo sa okolie kandidátov, stačil nízky počet hlasov, aby bol kandidát zvolený,“ povedal Baránek. Zároveň pripomenul, že nekandidovala vznikajúca strana Sieť poslanca Radoslava Procházku. Voľbami, z ktorých sa budú dať vyvodzovať závery pre veľkú politiku a ukážu politickú realitu na Slovensku, podľa Baránka budú jesenné komunálne voľby starostov a primátorov.
Za úspech považuje výsledky pre SaS a NOVA, ktoré by mali mať po jednom europoslancovi. Aj tie však ukazujú, že išlo o voľby jednotlivcov – Richardovi Sulíkovi pomohol dôraz na eurorealizmus, Jane Žitňanskej zasa podpora Ivety Radičovej. Pre tieto strany by sa však víťazstvo týchto ľudí mohlo niesť v znamení Pyrrhovho víťazstva, ak odídu do europarlamentu, stratia sa zo slovenského verejného života. Za prekvapujúce Baránek považuje, že vzhľadom na nízku volebnú účasť neuspela žiadna z extrémistických strán.