Jedno z najnehostinnejších prostredí na svete s veľkými teplotnými výkyvmi, pretrvávajúcim suchom a prašným piesočným či kamenistým prostredím spestrí prírodný skleník. Projekt, ktorého realizácia vyjde na takmer štyri milióny eur, má pomôcť čiastočne skultivovať púšť v Katari a podporiť udržateľný rozvoj.
Myšlienka na vznik plánu, ktorý premení časť púšte na zelený les, vznikla ešte v roku 2008. Ako hlavná inšpirácia pre Sahara Forest Project vedcom poslúžili nozdry hrbatého cicavca. Práve vďaka prírodnému triku, ktorý využívajú púštne ťavy pri dýchaní, sa 10-tisíc metrov štvorcových piesku a kameňov v Katare premení na oázu plnú tráv, kríkov, stromov a rias.
Zavlažovací systém bude pracovať na princípe nepretržitej kondenzácie vody, ktorá sa vyparí vďaka horúčavám v priebehu dňa. Podobne ako u tiav, ktorých nosy neustále nasávajú a kondenzujú všetku vodu z vlhkého nočného vzduchu, ale aj z vlastných výdychov počas celého dňa.
K fungovaniu systému dopomôžu aj obrovské solárne panely. Púštna horúčava podnieti vyparovanie povrchovej vody, ktorá sa vytvorí v priebehu noci. Strategicky umiestnené ploty budú tento vzduch následne ochladzovať, vďaka čomu udržia skleník v správnej teplote vhodnej pre rast zelene. Takýto vzduch sa po dotyku so studenými rúrkami trubíc s vodou opäť premení na vodné kvapky. Tak sa vytvorí nekonečný zdroj vlhka, ktorý podporí rast lesa. Okrem povrchovej vody bude na polievanie zelene slúžiť aj podzemná morská voda, ktorú z hĺbky 200 metrov pod zemou vyvedú špeciálne trubice. Pri jej čerpaní sa využije energia získaná zo solárnych panelov.
„Pilotný projekt v Katari ukáže benefity redukcie vodných prúdov v technických systémoch. Chceme dokázať, že je možné navrhnúť také riešenia, ktoré sú dobré pre životné prostredie, spoločenský rozvoj a majú zmysel pri udržiavaní dlhodobého rastu,“ uviedol nórsky výkonný riaditeľ projektu Joakim Hauge.
Okrem toho sa výskumníci v prostredí komplexu pokúsia o výrobu potravín, vody aj energie „v systéme, ktorý z atmosféry odstraňuje oxid uhličitý“.
Rastliny, riasy aj zelenina dopestované na púšti by mohli pomôcť aj pri tvorbe biomasy, ktorá sa dá využiť na ďalšie energetické účely. Skleník bude využívať podzemnú morskú vodu spolu so špeciálnymi jazierkami na sušenie soli. Nebudú chýbať ani prostriedky na kultiváciu rias či vonkajšie priestory určené na rozmnožovanie zelene. Podľa aktuálnych plánov by projekt mohol byť hotový už v júli tohto roka a vytvoriť aspoň čiastočnú kompenzáciu pre rozsiahle klčovanie lesov.
www.dailymail.co.uk, www.wired.co.uk
Poznámka: Pôvodný článok uvádzal, že „Sahara Forest Project“ bude vybudovaný na Sahare. V skutočnosti má stáť na Arabskej púšti v Katare. Za chybu sa ospravedlňujeme.