TRNAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Stovky ľudí sa v sobotu snažili dostať na dražbu obsahu nedoručených balíkov, ktorú v Trnave organizovala Slovenská pošta. Do dražby bolo zaradených 139 predmetov, ktoré nebolo možné doručiť adresátom.
V ponuke boli okrem tradičných kuchynských potrieb napríklad ovčie rúno, stojan na víno, Atlas liečivých rastlín a lesných plodov a mnoho ďalších vecí. Vydražiť však bolo možné aj pánske boxerky, dámske šaty či vlnu na pletenie. Výťažok z predaja, znížený o sadzby za uloženie a dražbu, patrí odosielateľovi.
Nabudúce budú potrebovať väčšie priestory
Dražilo sa v preplnenej hale pošty na Dohnányho ulici, ľudí neodradilo ani jednoeurové vstupné. Niektorí záujemcovia sa do haly ani nedostali.
„Zo skúseností z minulých rokov môžem povedať, že ľudia na dražbu vždy chodili, ale takéto počty si naozaj nikto nepamätá,“ povedala Andrea Pivarčiová zo Slovenskej pošty. Organizátori dražby budú podľa nej uvažovať v budúcnosti o iných, väčších priestoroch.
Obrazom: Bývalú trnavskú diskotéku zmenili na tržnicu
Najväčší nápor je po Vianociach a Veľkej noci
Slovenská pošta podľa jej hovorkyne Stanislavy Pondelovej ročne eviduje v Poštovej ohlasovni a úložni v Trnave približne 120-tisíc obyčajných zásielok, 18-tisíc zapísaných listových zásielok a 1 500 balíkov.
Toto pracovisko ako jediné svojho druhu sústreďuje nedoručiteľné zásielky z celého Slovenska. Dôvody nedoručenia zásielky adresátovi bývajú rôzne. „Buď nebola správne uvedená adresa, alebo to boli iné dôvody, napríklad si adresát nevyzdvihol zásielku na pošte v odbernej lehote, presťahovanie alebo úmrtie adresáta a podobne,“ vysvetlila Pondelová.
Slovenská pošta sa v takomto prípade snaží zásielku vrátiť odosielateľovi. Ak to však nie je možné, uloží ju na čas úložnej lehoty. Najväčšiemu náporu čelí Poštová ohlasovňa a úložňa po Vianociach a Veľkej noci, kedy štatistiku ovplyvňuje vysoký počet vianočných pohľadníc s neúplnou alebo prázdnou adresovou časťou.
Zásielky bez adresy môžu otvoriť
Úložňa má právo otvoriť bezadresné zásielky, aby zistila adresátov a pokúsila sa doručiť im ich poštu. Doporučené zásielky a balíky zostávajú v Poštovej ohlasovni a úložni jeden rok. Tie, ktoré majú vhodný obsah, potom putujú do dražby.
Všetky obyčajné listové zásielky sa uschovávajú tri mesiace a následne sa skartujú. Podľa dražobného poriadku nemôžu byť predmetom dražby napríklad potraviny, lieky, chemikálie, zbrane či poškodené predmety. Ak nie je možné výťažok z predaja vydražených vecí odovzdať odosielateľovi, zostáva príjmom Slovenskej pošty.