BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Poslanci v piatok podali tri návrhy kandidátov na voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ SR). O 16:00 hodine uplynul termín na podávanie návrhov kandidátov, o ktorom rozhodol predseda NR SR Peter Pellegrini. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou KNR SR Martin Dorčák.
Poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhol na post predsedu NKÚ SR Karola Mitríka, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 poslancom NR SR a zastával aj funkciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS).
OĽaNO a KDH navrhli Crkoňovú
Poslanci NR SR Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) predstavili na post ďalšieho kandidáta. Bývalú kvestorku Univerzity Palackého Henrietu Crkoňovú. Podľa Kvasničku svojou prácou na jednej z najväčších univerzít v Čechách dokázala svoju kvalifikáciu na tento post, ktorý má byť odborný a nie politický.
„Nominácia ma potešila. Som pripravená zobrať na seba zodpovednosť riadiť tak dôležitý úrad ako je NKÚ. Mojou ambíciou je dať tejto inštitúcii vážnosť, ale aj autoritu,” povedala pre agentúru SITA Henrieta Crkoňová.
Kvasnička hovorí, že NKÚ potrebuje odborníka a človeka, ktorý je prijateľný pre všetky politické strany a nie je spätý s jednou stranou. V prípade zvolenia Crkoňovej parlamentom by vystriedala kandidáta ĽS-HZDS Mariána Jasovského, ktorý pre neúspešne opakované voľby šéfa NKÚ presluhuje už tri roky.
Kvasnička pre agentúru SITA uviedol, že Crkoňovú presadzovali už pred dvoma rokmi. „Zopakovali sme náš výber a uplatnili si naše právo ako poslancov Národnej rady navrhovať na tento post vhodných kandidátov. To, že sa medzičasom osvedčila vo vysokej funkcii už aj doma na Slovensku, je pre nás dobrá správa. Odporúčame veľmi schopnú osobu, politicky nezávislú a naviac ženu,” povedal Kvasnička.
Crkoňová má vrátiť úradu vážnosť
Crkoňová naposledy pôsobila na Metodicko pedagogickom centre a následne ako vedúca služobného úradu ministerstva školstva.
Žilinku chce takmer celá opozícia, podporí ho aj Lipšic
Kaník odmietol Frešovho kandidáta, pridal sa k iným stranám
NKÚ si neplní svoju funkciu, je pod paľbou kritiky KDH
Za Crkoňovú sa postavil aj poslanec z radov Obyčajných ľudí Štefan Kuffa. „Sme unavení z toho, ako prebieha voľba predsedu NKÚ, z tých straníckych bojov a z toho, že nemáme funkčný úrad a ako to polarizuje spoločnosť. V osobe pani Crkoňovej vidím osobu, ktorá by mohla úradu vrátiť vážnosť a dôveryhodnosť,” povedal Kuffa s tým, že ide o profesionálnu a nie politickú funkciu.
Kuffa si tiež myslí, že v riadiacich funkciách je stále málo žien. „Žena, ak sa chce presadiť v tomto silne mužskom svete, musí byť dvakrát tak dobrá a musí dvakrát toľko pracovať. Poznám jej prácu, život, poznám ju osobne. To, že sa ako Slovenka presadila v zahraničí a tiež referencie dvoch rektorov a predsedu správnej rady Olomouckej univerzity sú pre mňa rozhodujúce, že sme našli správneho človeka na tak dôležitý post. Svojou politickou neangažovanosťou by mohla byť prijateľná pre celé politické spektrum.”
sa narodila 26. júla 1968. Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Pôsobila v audítorskej firme, neskôr v rokoch 2007 až 2011 ako kvestorka Olomouckej univerzity. V roku 2012 sa stala generálnou riaditeľkou Metodicko pedagogického centra. Následne pôsobila ako vedúca služobného úradu Ministerstva školstva SR. Je vydatá, má dcéru. Žije v Trenčíne.
KDH opakovane nominovalo aj Žilinku
Strana KDH pritom opakovane nominovala prokurátora Maroša Žilinku, ktorý v minulom volebnom období pôsobil ako štátny tajomník ministerstva vnútra.
Žilinku do funkcie navrhuje ďalších 60 poslancov za KDH, MOST – HÍD, OĽaNO a SaS, ako aj ďalší opoziční poslanci. Maroš Žilinka je prokurátor – zástupca riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a pôsobil aj ako štátny tajomník Ministerstva vnútra SR.
Voľba predsedu NKÚ SR sa bude konať 19. mája 2015 na prebiehajúcej 51. schôdzi NR SR, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14:00 hodine a hlasovanie sa uskutoční o 17:00 hodine. Za predsedu NKÚ SR bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.