Tisícky Bielorusov v piatok prišli na pohreb opozičného aktivistu, ktorého po zadržaní údajne brutálne zbili bezpečnostné sily. Smútiaci sa zišli pred kostolom v Minsku, pričom držali fotografie zosnulého Romana Bondarenka a červeno-biele stuhy, ktoré sú symbolom opozície.
Následne vytvorili niekoľko kilometrov dlhý rad, v ktorom išli na cintorín, kde ho pochovali.
Bitka v dodávke
Roman Bondarenko zomrel 12. novembra. Stalo sa tak deň po tom, čo ho na dvore v Minsku zadržali muži odstraňujúci stuhy zavesené podporovateľmi opozície.
Muži, o ktorých sa predpokladá, že to boli policajti v civile, ho vzali do policajnej dodávky, kde ho podľa ľudskoprávnych aktivistov zbili. Tridsaťjedenročný Bielorus skonal v dôsledku zranení hlavy.
Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života
Polícia popiera zodpovednosť za smrť Bondarenka s tým, že sa zranil pri bitke a podľa vyšetrovateľov bol opitý.
Novinára a lekára, ktorí informovali, že lekárske záznamy neukazujú prítomnosť alkoholu v Bondarenkovej krvi, vo štvrtok zatkli, informuje agentúra AP.
Rozhnevaná opozícia
Smrť Bondarenka ešte viac rozhnevala podporovateľov opozície, ktorí od prezidentských volieb z 9. augusta protestujú proti znovuzvoleniu prezidenta Alexandra Lukašenka.
Proti demonštrantom v Bielorusku opäť zasiahla polícia, v putách skončilo viac ako 500 ľudí
Opozícia a niektorí volební zamestnanci tvrdia, že výsledky boli zmanipulované. Od začiatku protestov v Bielorusku podľa ľudskoprávnych aktivistov zadržali viac ako 19-tisíc ľudí a tisícky z nich zbili.
V súvislosti so spochybňovanými voľbami a zákrokmi úradov voči protestom uvalili krajiny Západu na bieloruských predstaviteľov sankcie. V piatok sa k sankciám Európskej únie pridalo aj Nórsko.
Litva, Lotyšsko a Estónsko zase oznámili, že svoj sankčný zoznam rozšíria o ministrov informácií a športu.