Slovensko má najvyššie výdavky na podporu v nezamestnanosti. V roku 2023 sme podľa dát z Eurostatu vynaložili na sociálne zabezpečenie v nezamestnanosti 0,63 % HDP, čo bolo najviac vo V4. V pandemickom roku 2020 to bolo 0,84 % HDP, podobne ako v Česku.
Priemer Európskej únie v roku 2023 dosiahol 1,05 % HDP a v roku 2020 až 2,21 % HDP. Výdavky na zabezpečenie v nezamestnanosti zahŕňajú pravidelné príspevky (dávky v nezamestnanosti) a jednorazové príspevky, napríklad odstupné a ostatné kompenzácie. Informoval o tom Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Nezamestnanosť na Slovensku klesla, očakáva sa zotrvanie vysokého počtu voľných ponúk na trhu práce
Tieto výdavky stúpli počas pandémie, keď štát poskytoval dodatočnú pomoc. Slovensko sa na rozdiel od zvyšných štátov V4 a priemeru EÚ stále nevrátilo na úroveň spred pandémie. Na Slovensku tvorili v roku 2022 jednorazové peňažné dávky 48,5 % z celkových výdavkov na nezamestnanosť, čo bol tretí najvyšší podiel v EÚ. Pred pandémiou tvorili zhruba 30 % z celku.
Ministri Tomáš a Taraba predstavili pilotný projekt Práca namiesto dávok, nezamestnaní budú pracovať v sociálnom podniku – VIDEO
Odstupné tvorilo 29,6 % celkových výdavkov. Vypláca ho verejný aj súkromný sektor, silové zložky alebo je z garančného poistenia. Vo verejnom sektore tvorilo odstupné 7,2 % a v súkromnom 15 % celkových výdavkov. Nezamestnanosť na Slovensku od roku 2014 výrazne klesla, ale dlhodobo je najvyššia vo V4. V roku 2023 dosiahla 5,8 %, priemer v EÚ bol 6,1 %.