Žena v obci Bežovce v Sobraneckom okrese našla novonarodené dieťa uložené v krabici pri autobusovej zastávke. Ako informovala TV Joj na svojom portáli Noviny.sk, všimla si ho vďaka tomu, že počula divné zvuky, ktoré sa ozývali z krabice.
Keď zistila, že ide o bábätko, okamžite privolala pomoc. „Môžeme potvrdiť, že sme na linku tiesňového volania prijali informáciu o náleze novorodenca na ulici v obci Bežovce,“ povedal Viliam Sládek, hlavný operátor Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky.
Jeho zdravotný stav je dobrý
Riadne donosený chlapček mohol mať nanajvýš dva dni, keď bol nechaný v krabici. Tam bol starostlivo prikrytý dekami.
Mladý vodič zrazil dieťa na bicykli, zostalo zakliesnené pod autom
„Na miesto sme bezodkladne vyslali ambulanciu záchrannej zdravotnej služby, ktorá po prvotnom vyšetrení transportovala novorodenca mužského pohlavia v stabilizovanom stave do nemocnice,“ doplnil Sládek.
„Momentálne je jeho zdravotný stav dobrý,“ informovala Bibiána Ovečková, junior PR a marketingová špecialistka ProCare & Svet zdravia.
Polícia začala trestné stíhanie
Na miesto nálezu boli vyslaní policajný vyšetrovateľ, psovod so služobným psom a aj kriminalistický technik, ktorý zaistil viacero stôp. Obec tiež polícii poskytla kamerové záznamy.
Polícia hľadá svedkov znásilnenia 22-ročnej ženy v Petržalke
„Polícia vykonáva potrebné úkony smerujúce k objasneniu tohto skutku, avšak vzhľadom na citlivosť prípadu bližšie ani podrobnejšie informácie poskytovať nebudeme,“ uviedla Lenka Ivanová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.
V prípade už bolo začaté trestné stíhanie pre zločin opustenia dieťaťa. Okolnosti prípadu vyšetruje polícia, ktorá pracuje s viacerými verziami. Jednou z verzií je, že novorodenca opustila vlastná matka.
Popôrodná depresia?
Existuje tiež viacero dôvodov, ktoré ju k tomu viedli. Tehotenstvo a popôrodné obdobie sú spájané s hormonálnymi zmenami, ktoré môžu podľa odborníčky vyústiť do depresie.
„Žena môže mať obavy, či zvládne úlohu matky, ako sa dokáže postarať o dieťa. Taktiež sociálna izolácia, nepriaznivá finančná situácia, manželská, partnerská kríza, nedostatok podpory prispievajú k rizikovým faktorom a možnému skratovému správaniu,“ ozrejmila Miroslava Smolová, klinický psychológ pre deti a dospelých.