Musím si veriť a hrať s radosťou, vyhlásila Cibulková

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa raduje po semifinálovom zápase Australian Open, v ktorom porazila Poľku Agnieszku Radwanskú za 70 minút 6:1, 6:2. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 24. januára (WEBNOVINY) – Dominika Cibulková sa môže stať najnižšou grandslamovou šampiónkou v otvorenej ére tenisu, ktorá trvá od roku 1968. Triumfom v sobotňajšom finále dvojhry žien na Australian Open v Melbourne by sa v tomto smere zaradila k Nancy Richeyovej (Roland Garros 1968) a Mime Jaušovecovej (RG 1977).

Proti Na Li nastúpi v 15-tisícovej Rod Laver Arene na svoj životný zápas o 9.30 h SEČ. Tridsaťjedenročná Číňanka je šampiónka z parížskej antuky v roku 2011. Na južnej pologuli neúspešne bojovala o titul v sezónach 2011 a 2013.

„Postupom do semifinále sa stala najkomplexnejším tenistom v histórii samostatného Slovenka, po prieniku do finále je už aj najlepším. Ešte dva sety a bude z nej legenda,“ uviedol pre agentúru SITA Dominik Hrbatý, ktorý krajanku doslova nosil na rukách po spoločnom triumfe na Hopman Cupe 2009 v austrálskom Perthe.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo semifinále Australian Open

Fanúšikovia v Rod Laver Arene
Kanadskí fanúšikovia počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom ich krajanka Eugenie Bouchardová prehrala so štvorkou turnaja Číňankou Na Li za 86 minút 2:6, 4:6. Foto: SITA/AP

Tomáš Berdych
Český tenista Tomáš Berdych počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom prehral so Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom za 211 minút 3:6, 7:6 (1), 6:7 (3), 6:7 (4). Foto: SITA/AP
Stanislas Wawrinka
Švajčiarsky tenista Stanislas Wawrinka počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazil Čecha Tomáša Berdycha za 211 minút 6:3, 6:7 (1), 7:6 (3), 7:6 (4). Foto: SITA/AP
Fanúšik Dominiky Cibulkovej
Fanúšik Dominiky Cibulkovej počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom slovenská tenistka zničila za 70 minút Poľku Agnieszku Radwanskú. Foto: SITA/AP
Na Li
Čínska tenistka Na Li počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Eugenie Bouchardovú za 86 minút 6:2, 6:4. Foto: SITA/AP

Výbušná už od detstva

Teraz počas štvrtkovej semifinálovej lekcie, ktorú Cibulková uštedrila favorizovanej Poľke Agnieszke Radwanskej (6:1, 6:2), nadšene podotkol: „Strašný uragán.“ Členka Siene slávy STZ Radka Zrubáková poznamenala: „Ona nielenže hrá dobre, ale zlepšuje sa od zápasu k zápasu. Najhoršie pre jej súperky je to, že vôbec nevedia, čo majú proti nej hrať.“ Spoludržiteľka Fed Cupu 2002 Janette Husárová pred finále skonštatovala: „Bude to hra na hru. Obe majú agresívny štýl a bude záležať na tom, komu čo vyjde. Číňanka je oveľa skúsenejšia v takýchto zápasoch, ale Domča môže využiť svoju energiu.“

Cibulková k svojej výbušnosti povedala: „Je to vo mne. Narodila som sa s týmto darom. Prejavuje sa už od detstva. Musíte mať čosi navyše, keď nepatríte k najvyšším hráčkam, ale chcete byť medzi najlepšími. Vzrast však aj tak nie je rozhodujúci. Treba najmä po niečom túžiť a veriť v to.“ So smiechom dodala: „Navyše, dobrého nebýva veľa.“

Obrazom: Cibulková zničila Radwanskú, je vo finále Australian Open

D. Cibulková - A. Radwanská
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Poľku Agnieszku Radwanskú 6:1, 6:2. Foto: SITA/AP

D. Cibulková - A. Radwanská
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Poľku Agnieszku Radwanskú 6:1, 6:2. Foto: SITA/AP
D. Cibulková - A. Radwanská
Poľská tenistka Agnieszka Radwanská počas semifináloého zápasu Australian Open, v ktorom prehrala so Slovenkou Dominikou Cibulkovou 1:6, 2:6. Foto: SITA/AP
D. Cibulková - A. Radwanská
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Poľku Agnieszku Radwanskú 6:1, 6:2. Foto: SITA/AP
D. Cibulková - A. Radwanská
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Poľku Agnieszku Radwanskú 6:1, 6:2. Foto: SITA/AP

Dominika Cibulková
Foto: SITA/AP

TOP 10 na dosah

Cesta do finále:

Cibulková:

1. koloFrancesca Schiavoneová (Tal., 42. vo svetovom rebríčku) 6:3, 6:4 za 97 minút

2. koloStefanie Vögeleová (Švaj./46.) 6:0, 6:1 za 57 minút

3. koloCarla Suárezová-Navarrová (Šp.-16/16.) 6:1, 6:0 za 59 minút

4. kolo (osemfinále)Maria Šarapovová (Rus.-3/3.) 3:6, 6:4, 6:1 za 132 minút

štvrťfinále – Simona Halepová (Rum.-11/11.) 6:3, 6:0 za 60 minút

semifinále – Agnieszka Radwanská (Poľ.-5/5.) 6:1, 6:2 za 70 minút

Na Li:

1. kolo: Ana Konjuhová (Chor.-Q/241.) 6:2, 6:0 za 61 minút

2. kolo: Belinda Bencicová (Švaj.-Q/187.) 6:0, 7:6 (5) za 80 minút

3. kolo: Lucie Šafářová (ČR-26/26.) 1:6, 7:6 (2), 6:3 za 157 minút

4. kolo (osemfinále): Jekaterina Makarovová (Rus.-22/22.) 6:2, 6:0 za 59 minút

štvrťfinále: Flavia Pennettová (Tal.-28/29.) 6:2, 6:2 za 67 minút

semifinále: Eugenie Bouchardová (Kan.-30/31.) 6:2, 6:4 za 86 minút

Dvadsaťštyriročná Bratislavčanka si o jedno kolo zlepšila osobný rekord na Majors v podobe semifinále RG 2009. Ak získa titul, utvorí si aj nové renkingové maximum.

Z terajšej prepočtovej 13. priečky by sa posunula na prah prominentnej desiatky, bola by jedenásta. „Tie diskusie o Top 10… Každý hovorí, že by som tam mala byť. Ak budem hrať takto, možno sa to stane,“ podotkla na tlačovej besede zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka.

„Dominika herne aj ľudsky dozrela a teraz prišiel čas, keď sa to začína prejavovať. Má dobrého trénera aj tenisový vek a konečne reálnu šancu na to, o čom som hovoril už pred dvoma rokmi – na prvú svetovú desiatku,“ skonštatoval jej niekdajší kouč Peter Hrunčák.

„Ona už pred piatimi rokmi hrala v Paríži na Roland Garros fantasticky, ale teraz je staršia a skúsenejšia. Pre mňa je vo finále favoritkou,“ netajil tenisový odborník Jan Kukal. Vladimír Pláteník, ktorý Bratislavčanku viedol pred predmetnými piatimi rokmi, podotkol: „Je dôležité, že hrá s čistou hlavou a má okolo seba správnych ľudí.“ Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška upozornil: „Miluje svoj šport a vyžaruje to z nej každým pohybom na kurte. Týmto si získala sympatie ľudí na celom svete.“ Šéf STZ Tibor Macko povedal: „Ťaží z výborného psychického rozpoloženia a radosťou z hry, čiže pozitívnou rečou tela, si získala na svoju stranu aj divákov, čo môže byť tiež dôležité. Verím, že je v jej silách uhrať to až do konca.“

Uznanie aj od súperky

D. Cibulková - A. Radwanská
Foto: SITA/AP

Štvorka renkingu Na Li je favoritkou, ale podľa AustralianOpen.com uznala kvality vyzývateľky: „Má značne rýchle nohy a dokáže sa riadne oprieť do loptičky. Hráme dosť podobne. Nemôžem vyčkávať na chyby súperky. Bude to náročný zápas, ďalšia výzva.“

Číňanka si pred dvanástimi mesiacmi počas finále s Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou najprv podvrtla členok a potom pri ďalšom páde udrela zátylok. „Pokúsim sa tentoraz si aspoň udržať rovnováhu, zostať zdravá a vychutnať si to,“ s úsmevom skonštatovala zverenkyňa niekdajšieho kouča Belgičanky Justine Heninovej Carlosa Rodrígueza.

V 3. kole odvrátila mečbal Češky Lucie Šafářovej. Poslednou miestnou šampiónkou z mečbalu cestou za titulom je od roku 2005 Američanka Serena Williamsová. „Na tomto turnaji v podstate už hrám na druhý život. Možno to v mojom prípade je aj akási kompenzácia za ten smoliarsky vlaňajšok,“ povedala Ázijčanka.

Cibulková má proti Na Li bilanciu 0:4. Na margo finále v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá uviedla: „Dôležité budú dve veci: aby som 100-percentne verila tomu, že naozaj môžem vyhrať, a mala som radosť z tenisu ako v doterajších zápasoch. Je to sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Ja si ho žijem a je to naozaj nádherné.“ K ošiaľu na Slovensku doplnila: „Počula som, že je z toho veľký boom, mega a bomba. Veľmi ma to teší, ale snažím sa neregistrovať to. Chcem si to užiť až po príchode domov.“ Zo Slovákov si grandslamové finále ešte v ére Česko-slovenska dvakrát zahral Miloslav Mečíř. Na US Open 1986 aj Australian Open 1989 neuspel proti Čechovi Ivanovi Lendlovi.

Štatistické a faktografické zaujímavosti pred sobotňajším finále dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne:

– Dominika Cibulková sa môže stať prvým slovenským grandslamovým šampiónom vo dvojhre. Zo SR si v singlovom finále dosiaľ zahral iba Miloslav Mečíř. Na US Open 1986 a Australian Open 1989 zhodne prehral s Čechom Ivanom Lendlom.

– Cibulková sa môže stať najnižšou grandslamovou šampiónkou v tzv. otvorenej ére, ktorá sa začala v roku 1968. Rovnako ako ona mali 5 stôp a 3 palce aj Nancy Richeyová (RG 1968) a Mima Jaušovecová (RG 1977).

– Cibulková sa môže stať štvrtou víťazkou AO, ktorá nebola medzi prvými desiatimi nasadenými (Chris O’Neilová 1978, Jennifer Capriatiová 2001, Serena Williamsová 2007).

– Cibulková bude podľa výsledku prvá alebo druhá v bodovaní Road to Singapore 2014 v súvislosti s koncoročným šampionátom WTA pre najlepších osem hráčok sezóny.

– Cibulková tretí raz v hlavnej súťaži dvojhry na niektorom z turnajov získala tri sety „kanárom“, teda 6:0. Predtým sa jej to podarilo na AO 2009 a v Barcelone 2012.

– Cibulková aj pri svojom predchádzajúcom najväčšom grandslamovom úspechu, prieniku do semifinále parížskeho Roland Garros 2009, bola nasadená ako dvadsiata.

– Cibulková do tejto sezóny bola na AO najďalej v osemfinále edície 2009.

– Cibulková má na AO štatistiku 11:0 v zápasoch, v ktorých získala prvý set.

– Cibulková odohrá svoj 20. zápas v hlavnej súťaži na AO (13:6).

– Cibulková zatiaľ strávila na dvorci 7:55 h, o 35 minút menej ako jej finálová súperka Na Li z Číny.

– Cibulková cestou do finále zdolala hráčky s priemerom renkingov 21, Na Li iba 134.

– Cibulková zaostáva v bilancii zo vzájomných súbojov 0:4, vlani v auguste na tvrdom povrchu v Toronte prehrala 6:7 (1), 2:6.

– Cibulková ma na konte 3 trofeje z hlavnej profesionálnej úrovne, Na Li 8.

– Cibulková ma proti členkám Top 5 systému bilanciu 12:27, na tomto turnaji si ju zlepšila o skalpy Rusky Marie Šarapovovej a Poľky Agnieszky Radwanskej.

– Cibulková by sa prostredníctvom celkového triumfu posunula na 11. miesto vo svetovom rebríčku WTA. Bolo by to zlepšenie osobného rekordu o jednu priečku. Ak prehrá, bude k 27. januáru na 13. priečke. Momentálne jej patrí 24. post.

– Cibulková sa môže stať 43. grandslamovou šampiónkou v Open Ere, prvou novou od vlaňajšieho wimbledonského triumfu Francúzky Marion Bartoliovej, jej veľkej kamarátky a osobnej podporovateľky na AO 2014. Priamo na tomto podujatí sa naposledy stala novou grandslamovou šampiónkou predvlani Bieloruska Viktoria Azarenková.

– Na Li v 3. kole odvrátila mečbal Češky Lucie Šafářovej. Na AO v otvorenej ére zatiaľ tri tenistky získali dovedna 4 tituly po odvrátení mečbalu, bez výnimky išlo o Američanky (Monica Selešová 1991, Jennifer Capriatiová 2002 a Serena Williamsová 2003 a 2005).

– Miestna finalistka 2011 a 2013 Na Li má 31 rokov. Jedinou tridsiatničkou, ktorá v Open Ere získala trofej na AO, je od roku 1973 domáca Margaret Courtová.

– Na Li v oboch svojich predchádzajúcich finále na AO prehrala v troch setoch, najprv s Belgičankou Kim Clijstersovou a potom s Azarenkovou.

– Hrdinka RG 2011 Na Li sa posunie zo štvrtej na tretiu pozíciu v hodnotení, čím si vyrovná osobný rekord.

– Víťazka prípravného podujatia v Šen-čene Na Li počas kariéry prehrala v 11 singlových finále na hlavnom profesionálnom okruhu, ale len vo dvoch prípadoch to bolo s renkingovo nižšie postavenou súperkou. Pred štyrmi rokmi na tráve v Birminghame sa jej to stalo so Slovenkou Magdalénou Rybárikovou.

– Na Li zdolala dve najmladšie hráčky na tomto podujatí, zhodne 16-ročné kvalifikantky – Chorvátku Anu Konjuhovú a Švajčiarku Belindu Bencicovú. V semifinále vyradila kanadskú tínedžerku Eugenie Bouchardovú.

Prehľad vzájomných zápasov Cibulkovej s Na Li (0:4):

2008 Antverpy (Belg.) tvrdý povrch osemfinále Na Li 6:4, 6:3

2010 Madrid (Šp.) antuka 2. kolo Na Li 6:2, 3:6, 7:5

2012 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Na Li 6:1, 7:6 (4)

2013 Toronto (Kan.) tvrdý povrch štvrťfinále Na Li 7:6 (1), 6:2

Najväčšie úspechy Cibulkovej:

Grandslamové turnaje:

Australian Open (Melbourne): finále 2014 (ešte môže získať titul)

Roland Garros (Paríž): semifinále 2009

Wimbledon (Londýn): štvrťfinále 2011

US Open (New York): štvrťfinále 2010

Tituly (3):

Moskva (Rus.) 2011 Premier tvrdý povrch v hale Kaia Kanepiová (Est.) 3:6, 7:6 (1), 7:5

Carlsbad (USA) 2012 Premier tvrdý povrch Marion Bartoliová (Fr.) 6:1, 7:5

Stanford (USA) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 3:6, 6:4, 6:4

Finále (6):

Amelia Island (USA) 2008 Tier II zelená antuka Maria Šarapovová (Rus.) 6:7 (7), 3:6

Montreal (Kan.) 2008 Tier I tvrdý povrch Dinara Safinová (Rus.) 2:6, 1:6

Linz (Rak.) 2011 International tvrdý povrch v hale Petra Kvitová (ČR) 4:6, 1:6

Barcelona (Šp.) 2012 International antuka Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 2:6

Sydney (Aus.) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 0:6, 0:6

Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) 2014 ešte môže získať titul

Semifinále (6):

Kuang-čou (Čína) 2007 Tier III tvrdý povrch Virginie Razzanová (Fr.) 6:3, 1:6, 1:6

Paríž (Fr.) 2009 Roland Garros (GS) antuka Dinara Safinová (Rus.) 3:6, 3:6

Monterrey (Mex.) 2010 International tvrdý povrch Daniela Hantuchová (SR) 6:4, 3:6, 0:6

Ponte Vedra Beach (USA) 2010 International zelená antuka Oľga Govorcovová (Biel.) 4:6, 5:7

Hertogenbosch (Hol.) 2011 International tráva Roberta Vinciová (Tal.) 5:7, 1:6

Stanford (USA) 2011 Premier tvrdý povrch Marion Bartoliová (Fr.) bez boja, Cibulková nenastúpila pre zranenie brušného svalstva

Prehľad dôležitých posunov a umiestnení Cibulkovej vo svetovom rebríčku WTA:

koniec roka 2005: 555.

12. júna 2006: 291. (premiéra v Top 300)

30. októbra 2006: 156. (po víťazstve na ITF Slovak Open 2006, premiéra v Top 200)

koniec roka 2006: 156.

19. februára 2007: 148. (premiéra v Top 150)

11. júna 2007: 86. (po Roland Garros, premiéra v Top 100)

9. júla 2007: 76. (premiéra v Top 80)

6. augusta 2007: 69. (premiéra v Top 70)

10. septembra 2007: 58. (premiéra v Top 60)

1. októbra 2007: 47. (po semifinále v Kuang-čou, premiéra v Top 50)

koniec roka 2007: 51.

25. februára 2008: 38. (po štvrťfinále v Dauhe, premiéra v Top 40)

14. apríla 2008: 29. (po finále v Amelia Island, premiéra v Top 30)

4. augusta 2008: 20. (po finále v Montreale, premiéra v Top 20)

koniec roka 2008: 19.

8. júna 2009: 14. (po semifinále Roland Garros, premiéra v Top 15)

6. júla 2009: 12. (doterajšie maximum)

koniec roka 2009: 30.

koniec roka 2010: 31.

koniec roka 2011: 18.

koniec roka 2012: 15.

koniec roka 2013: 23.

momentálne: 24.

prepočet „online“: 13. (ak získa titul v Melbourne, bude k 27. januáru na 11. priečke, čím by si utvorila nové maximum)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Agnieszka RadwanskáBelinda BencicováDaniela HantuchováDinara SafinováDominik HrbatýDominika CibulkováEugenie BouchardováFlavia PennettováIgor MoškaJanette HusarováJekaterina makarovováJennifer CapriatiováKaia KanepiováLucie ŠafářováMaria ŠarapovováMarion BartoliováMiloslav MečířNa LiPetra KvitováRoberta VinciováSara ErraniováSerena WilliamsováViktoria AzarenkováVladimír Pláteník