BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Umelé radikalizovanie situácie v justícii zo strany niektorých politikov
krátko pred parlamentnými voľbami je nezodpovedné, konštatuje ministerstvo spravodlivosti. Rezort zároveň zdôrazňuje, že súdne konanie sa za uplynulé štyri roky výrazne zrýchlilo. „Zo štatistiky jednoznačne vyplýva, že napriek zvýšenému počtu došlých vecí na súdy sa znižuje počet starých prípadov,“ informoval dnes agentúru SITA tlačový a informačný odbor MS SR. Kým v roku 2006 bolo na okresných súdoch v občianskoprávnych agendách 76 837 prípadov, ku koncu roka 2009 sa počet znížil na 57 232 prípadov, čo je zníženie o 19 605 prípadov. Na krajských súdoch sa podľa ministerstva znížil počet nevybavených sporov o viac ako polovicu, z 12 357 v roku 2006 na 5 506 v roku 2009.
„Tento stav je výsledkom celého radu reformných opatrení za ostatné roky – zvýšenia počtu sudcov, opravy legislatívy, kontroly sudcov.“ Rezort spravodlivosti poukazuje na trend, že občania sa stále viac súdia, rovnako nastal zvýšený počet vykonávateľov právnických profesií. Zo štatistík podľa neho vyplýva, že v rokoch 2002 až 2006 nebola v justícii žiadna reforma, ktorá by priniesla pozitívne zmeny pre občanov a podľa prieskumov verejnej mienky je dôvera v súdnictvo na podobnej úrovni ako v roku 2005.
Slovenská justícia potrebuje reformu, zmeniť by sa mala organizácia súdov, súdnej rady a disciplinárnych senátov. Občania pre súdne prieťahy strácajú dôveru v súdnictvo a viac ako slovenským súdom začínajú dôverovať európskym súdom, čo nie je dobré, povedal dnes po stretnutí s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, premiérom Robertom Ficom a predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou prezident Ivan Gašparovič.
„Musíme vrátiť postavenie našim súdom ako súdom zodpovedným a spravodlivým, ktoré pomáhajú občanovi a zákonnosti. Toto bolo motívom nášho dnešného stretnutia,“ vysvetlila hlava štátu. Gašparovič neodpovedal na otázku, či sa situácia v justícii za posledné štyri roky Ficovej vlády zlepšila alebo zhoršila. Macejková trom najvyšším ústavným činiteľom oznámila opatrenia, ktoré minulý týždeň zainteresované strany prijali v súvislosti s odstránením súdnych prieťahov. MS SR návrh víta, ako víta každé opatrenie na ďalšie zrýchlenie súdneho konania a ústavnú kontrolu tohto procesu.
„Rezort spravodlivosti SR zároveň opätovne vyzýva Súdnu radu SR, aby požadovala prísnejšie tresty pre sudcov, ktorí sú podozriví, že po ich chybách sa dostali na slobodu obžalovaní z vrážd. Práve poslanec Daniel Lipšic by sa mal svojich priateľov v talári opýtať, prečo urobili kroky, po ktorých sú na slobode údajní mafiánski bosovia,“ napísalo tlačové oddelenie ministerstva.
Traja najvyšší ústavní činitelia sú spoluzodpovední za nelichotivú situáciu v slovenskej justícii, podpredseda KDH Daniel Lipšic preto považuje za absurdné, neprijateľné a za klamanie verejnosti, ak prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico tvrdia, že chcú riešiť situáciu na súdoch a v súdnej rade. „Je potrebná zmena, ktorá bude znamenať aj pomerne radikálnu zmenu v justícii,“ konštatoval. „Pán prezident aj pred rokom vedel, kto je Štefan Harabin. Vedel o jeho kontaktoch s bosom albánskej drogovej mafie. Vie to aj pani predsedníčka ústavného súdu. Štefan Harabin je tvár právneho štátu á la Robert Fico,“ povedal Lipšic na tlačovej besede. Osobne si nevie predstaviť, že slovenská justícia môže byť dôveryhodná, ak ju vedie človek ako Harabin. So Smerom-SD sa podľa neho môže KDH sporiť o čomkoľvek, dôchodkovom systéme alebo výške daní. „Ale mali by sme byť zajedno, že minister spravodlivosti ani šéf najvyššieho súdu by nemal byť priateľ s bosom drogovej albánskej mafie. Bos albánskej drogovej mafie by sa ministra spravodlivosti mal báť, nie ho k sebe domov pozývať na víno,“ podotkol.
SITA