KYJEV/VARŠAVA/PRAHA 3. februára (WEBNOVINY) – Mrazivé počasie v Európe si túto zimu vyžiadalo už najmenej 222 životov. Najvyšší počet mŕtvych hlási Ukrajina, kde rekordne nízke teploty neprežila asi stovka obyvateľov. Poľsko zažíva takisto bezprecedentnú zimu, ktorá si tam vyžiadala už najmenej 37 obetí. Teploty na niektorých miestach klesli až na hranicu mínus 35 stupňov Celzia.
Mrazivé počasie sa nevyhlo ani Bulharsku, ktoré hlási 16 obetí. Väčšina z nich pritom pochádza spomedzi chudobných dedinčanov, ktorí zomreli vo svojich nevykúrených domovoch. Bulharské úrady ešte v utorok zavreli viac ako tisíc škôl pre husté sneženie, ktoré komplikuje dopravu predovšetkým na severovýchode krajiny. Zima zabíjala aj v susednom Rumunsku, kde si vyžiadala 24 obetí.
Prvé obete krutých mrazov hlási v piatok už aj Estónsko, kde zamrzol muž na ulici v metropole Talinn. Kritická situácia je aj na niektorých miestach Srbska. Záchranári sa tam snažia dostať k tisícom obyvateľom, ktorí pre husté sneženie zostali prakticky odrezaní od sveta.
Francúzsko v piatok takisto informovalo o prvej obeti. Je ňou 82-ročný muž trpiaci Alzheimerovou chorobou z dediny Lembert, ktorého našli zamrznutého v pyžame. Francúzi si pre rekordné mrazy vo svojich domovoch aj rekordne prikurujú a elektrárne pre vysokú spotrebu energie hlásia časté výpadky. Denná spotreba elektriny v krajine sa už teraz dostala na historické maximá.
Obyvatelia talianskej metropoly aj vďaka prílevu studeného vzduchu zo Sibíri zažili v piatok po 15 rokoch opäť sneh. Úrady na tento scenár neboli pripravené a historické centrum Ríma museli preto uzavrieť pre turistov.
Na Šumave namerali takmer mínus 40 stupňov
Na stanici Kvilda – Perla na Šumave klesla v piatok okolo ôsmej hodiny teplota na – 38,3 stupňov Celzia. Meteorológovia namerali rekordné teploty na 105 zo 155 staníc v celej Českej republike, informoval hovorca Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.
Okolo ôsmej hodiny bola na 76 staniciach teplota vzduchu -20 °C alebo nižšia, na mnohých ďalších sa tesne blížila k -20 °C. Na piatich staniciach ČHMÚ a i na niekoľkých ďalších klesla teplota pod -30 °C. Na Šumave na stanici Kvilda-Perla bolo -38,3 °C, podobne v osade Jizerka, kde namerali -35,3 °C a v Adršpachu ortuť teplomeru klesla k -31,5 °C. Len ojedinele sa teplota vzduchu pohybovala medzi -13 až -16 °C, napríklad v Prahe na Karlove bolo -14,8 °C.
Napriek tomu podľa Dvořáka nebol doteraz prekonaný absolútny rekord z februára roku 1929, keď meteorológovia namerali pri Českých Budějoviciach teplotu -42,2 °C.
Mrazivé počasie bude v ČR pokračovať i v nadchádzajúcich dňoch, nepatrné oteplenie zrejme nastane v druhej polovici budúceho týždňa a nad nulu by sa teplota mohla dostať po polovici februára.
V Ríme po pätnástich rokoch snežilo
Prílev studeného vzduchu zo Sibíri do Európy a s ním spojené silné mrazy a snehové zrážky spôsobili, že talianska metropola Rím sa po dlhých rokoch zobudila do bieleho rána. Na rímskych predmestiach sa totiž nachádzala päťcentimetrová vrstva snehu, ktorý sa vo „večnom meste“ objavil po 15 rokoch. V samotnom centre mesta však zaznamenali iba snehové prehánky.