BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Efektívnejšia inšpekcia práce, protikorupčné opatrenia, či odľahčenie administratívneho zaťaženia zamestnávateľov by mala priniesť pripravovaná novelizácia zákona o inšpekcii práce a niektorých ďalších súvisiacich zákonov. Navrhované zmeny súvisia s prípravou novej koncepcie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci na Slovensku na roky 2013 až 2017, ktorá sa v tomto roku začne pripravovať. Návrhy na novelizácie príslušných zákonov sú v súčasnosti v pripomienkovom konaní, parlament by ich mal schváliť v tomto roku. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) Slavomíra Sélešová.
Medzi zásadné návrhy zmien v legislatíve o inšpekcii práce zaraďuje ministerstvo práce napríklad zverejňovanie právoplatných a vykonateľných rozhodnutí inšpektorátov práce, pri ktorých bola uložená pokuta, okrem údajov chránených osobitnými predpismi. Cieľom publikovania rozhodnutí na internete je podľa hovorkyne rezortu práce zvýšenie informovanosti verejnosti o spoločnostiach, ktoré zákonné predpisy porušili a zlepšenie právneho povedomia zamestnávateľov.
K protikorupčným opatreniam návrhu novely zákona o inšpekcii práce patrí návrh ustanovenia, podľa ktorého môže inšpektorát práce výnimočne vykonať kontroly v inom kraji, než v ktorom sídli. Poverenie na vykonanie takejto kontroly bude môcť inšpektorátu udeliť generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce. „Takáto prax umožní vykonať kontroly inšpektorom, ktorí nie sú previazaní s miestnym prostredím, čo obmedzí riziko možného korupčného správania,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí.
V zákone by sa mal zverejniť vzor preukazu inšpektora práce. „To zamestnávateľom umožní oboznámiť sa vopred so služobným preukazom, ktorým sa inšpektori práce pri kontrolách preukazujú,“ informovala Sélešová. Zaviesť by sa mala služobná rovnošata pre inšpektorov práce, vykonávajúcich kontroly sociálnej legislatívy v doprave.
Zvýšenie preventívneho pôsobenia inšpekcie práce zavádza pripravované odstránenie povinného ukladania pokút zamestnávateľom za porušenie pracovnoprávnych predpisov a predpisov upravujúcich štátnozamestnanecké vzťahy. Po vykonaní kontroly tak zamestnávateľ pri prípadnom porušení predpisov nemusí vždy dostať pokutu, na nedostatky však bude upozornený. Zrušenie povinných pokút sa nebude týkať odhalených prípadov nelegálneho zamestnávania.
Zmeny ministerstvo práce pripravuje aj v zákone o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zo zákona napríklad navrhuje vypustiť povinnosť zamestnávateľa oznamovať inšpektorátu práce chorobu z povolania či ohrozenie chorobou z povolania, čo by malo znížiť administratívne zaťaženie zamestnávateľov. „Zjednoduší a spružní sa systém vykonávania pracovnej zdravotnej služby a zamestnávateľom by malo tiež pomôcť zverejnenie zoznamu vydaných oprávnení, osvedčení a preukazov. Zverejnenie zoznamu zamestnávateľom umožní operatívnejšie zabezpečiť bezpečnosť o ochranu zdravia na pracoviskách,“ dodáva hovorkyňa ministerstva práce a sociálnych vecí.