BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Olympijským medailistom chce Most-Híd zabezpečiť zákonom doživotnú rentu.
Podľa návrhu zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti, ktorý predložili do parlamentu, by zlatí medailisti mali doživotne každý mesiac nárok na odmenu vo výške priemernej mzdy.
Strieborní medailisti by dostali 60 percent tejto sumy a bronzoví 40 percent.
Priemerná mzda v roku 2011 dosiahla 786 eur, 60 percent tejto sumy predstavuje 472 eur a 40 percent 315 eur. Odmena by nepodliehala zdaneniu.
Okrem olympionikov zákon stanovuje rovnaké odmeny pre úspešných športovcov na paralympiádach, deaflympiádach a šachovej olympiáde.
Odmenu by stanovil vek
Zákon pamätá aj na športovcov, ktorí v roku 1984 pre bojkot socialistických krajín nenastúpili na olympijských hrách v Los Angeles, do zoznamu relevantných športových podujatí totiž autori zaradili aj Hry priateľstva, ktoré sa ako náhrada za olympiádu uskutočnili v ZSSR.
Nárok na odmenu by bol v prípade schválenia podmienený vekom. Autori z Mosta-Híd navrhujú dve alternatívne hranice, buď 35 alebo 40 rokov.
Ak by odmenu dostávali už 35-roční športovci, nárok na ňu by malo 80 až 90 osôb a štátna pokladnicu by na renty ročne vynaložila 461-tisíc eur.
V prípade vyššej hranice by si 70 až 80 osôb rozdelilo 383-tisíc eur.
Na odmenu aj v prípade schválenia budú musieť zabudnúť športovci, ktorým bolo ocenenie odňaté, boli právoplatne odsúdení za trestný čin, alebo sa opakovane dopustili dopingu. Renta bude určená len pre občanov Slovenskej republiky, ktorí medailu získali v československom alebo slovenskom drese.
Športovci zlepšujú meno Slovenska
Poslanci za stranu Most-Híd Tibor Bastrnák, Arpád Érsek a Gábor Gál svoj návrh odôvodňujú tým, že športovci sa svojími mimoriadnymi úspechmi na významných podujatiach zaslúžili o propagáciu a dobré meno Slovenska v zahraničí.
„Každý štát však pre dosiahnutie takýchto úspechov musí vytvárať adekvátne podmienky,“ tvrdia v dôvodovej správe.
Prízvukujú, že vrcholoví športovci pre nadmernú záťaž svoje telo opotrebujú skôr ako iní ľudia a pre tréning majú sťažené podmienky pripravovať sa na budúce povolanie.
Od nového zákona si tiež sľubujú, že bude motivovať ďalších reprezentantov dosiahnuť skvelé výsledky, na základe ktorých by získali nárok na rentu.
„Navrhovaná úprava by tak mohla prispieť aj k masovejšiemu rozšíreniu športu u mládeže,“ nádejajú sa.
O zákone, ktorý by mal byť podľa návrhu účinný od 1. januára 2013, bude parlament rokovať na svojej tretej schôdzi, jej začiatok je naplánovaný na 19. júna.