Rusko chce začať vyšetrovanie incidentu, pri ktorom jedno z jeho vojenských lietadiel narušilo vzdušný priestor Južnej Kórey.
V stredu sa tak vyjadril predseda komisie juhokórejského parlamentu pre zahraničné záležitosti Jun Sang-hjun, ktorý sa odvolával na úradujúceho ruského veľvyslanca.
Maxim Volkov mu podľa jeho slov povedal, že Rusko incident ľutuje a považuje vyšetrovanie za nevyhnutné. Moskva si tiež podľa neho vyžiadala od Soulu informácie súvisiace s incidentom. Ruské veľvyslanectvo v Soule zatiaľ Volkovove tvrdenia nepotvrdilo.
Vypálili varovné výstrely
Soul v utorok oznámil, že v ten deň ruské vojenské lietadlo, ktoré bolo na spoločnej hliadke s čínskymi bombardérmi, dvakrát narušilo vzdušný priestor Južnej Kórey. Juhokórejské stíhačky na to reagovali vypálením 360 varovných výstrelov.
Podľa Južnej Kórey bol utorkový incident prvým prípadom od konca kórejskej vojny v 50. rokoch minulého storočia, keď zahraničné vojenské lietadlo narušilo jej vzdušný priestor.
Juhokórejské stíhačky vystrelili varovné výstrely na ruské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor krajiny
Moskva sa v reakcii na to následne vyjadrila, že jej dva bombardéry boli na rutinnom prelete nad neutrálnymi vodami a juhokórejský vzdušný priestor nenarušili.
Ruské ministerstvo obrany zároveň poprelo, že by juhokórejské stíhačky strieľali, uviedlo však, že leteli blízko ruským strojom a robili „neprofesionálne manévre„.
Spoločná hliadka Číny a Ruska
Čínsky rezort obrany vo štvrtok oznámil, že Čína a Rusko vykonali svoju prvú spoločnú hliadku nad severovýchodnou Áziou, ktorá sa nezamerala na „žiadnu tretiu stranu„.
Hovorca ministerstva povedal, že krajiny poslali po dva bombardéry, ktoré išli po stanovených trasách a „nevstúpili do teritoriálneho vzdušného priestoru iných krajín„.
Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž
Podľa juhokórejských informácií ruské prieskumné lietadlo a ďalšie dva ruské a čínske bombardéry vstúpili do juhokórejskej identifikačnej zóny protivzdušnej obrany.
Oblasť nie je považovaná za teritoriálny vzdušný priestor a presahuje ho. Účelom takejto zóny je poskytnúť úradom včasné varovanie pred možným útokom.
Nároky si robí aj Japonsko
Prieskumné lietadlo následne podľa Soulu vstúpilo do juhokórejského vzdušného priestoru nad skupinou malých ostrovov na polceste medzi Južnou Kóreou a Japonskom.
Na spomínané ostrovy si robí nároky aj Tokio. Tajomník japonskej vlády Jošihide Suga uviedol, že Japonsko po incidente namietalo proti konaniu Ruska aj Južnej Kórey a vyzvalo Moskvu, aby neopakovala narušenie jeho vzdušného priestoru.
Južná Kórea na to reagovala s tým, že nemôže prijať vyjadrenie zo strany Japonska, pretože ostrovy patria jej.