JOKOHAMA 13. novembra (WEBNOVINY) – Lídri Ruska a Japonska sa v sobotu zhodli na tom, že medzi krajinami budú budovať dialóg založený na dôvere. Ku vzácnej zhode medzi pohnevanými svetovými mocnosťami došlo po nedávnom územnom spore, ktorý kulminoval počas návštevy ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva na Kurilských ostrovoch. Tokio proti návšteve ostro protestovalo a okrem iného stiahlo svojho veľvyslanca z Moskvy. Medvedev rokoval s japonským premiérom Naoto Kanom na summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Jokohame.
„Očakávam, že počas rozhovorov a ďalších kontaktov položíme medzi našimi štátmi základ pre posilnenie dialógu založenom na dôvere,“ povedal Medvedev na úvod svojho stretnutia s Kanom. Kan sa k Medvedevovmu tvrdeniu pripojil so slovami, že „chce rozvíjať priateľské vzťahy medzi Ruskom a Japonskom na základe dôvery, ako medzi dvoma partnermi“. Snahu o priateľský dialóg, regionálnu strategickú spoluprácu a záujem o dobré vzťahy medzi Moskvou a Tokiom už skôr predznamenali aj ministri zahraničných vecí oboch krajín.
Peking zvýši vývoz vzácnych kovov do Tokia
Lídri Japonska a Číny sa v sobotu pokúsili zmierniť diplomatické napätie, ktoré vyvolal námorný konflikt pri sporných ostrovoch Senkaku. Peking tiež Tokio uistil o tom, že zvýši vývoz vzácnych kovov do Japonska. Približne 22-minútové rokovanie medzi japonským premiérom Naotom Kanom a čínskym prezidentom Chuom Ťin-tchaom počas summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v japonskom prístavnom meste Jokohama sa považuje z veľký krok v procese zlepšovanie vzťahov medzi krajinami. Úrady tiež zdôrazňujú, že to bolo prvé oficiálne rokovanie štátnikov, na rozdiel od krátkeho neformálneho októbrového mítingu premiérov v Hanoji.
Čínu a Japonsko trápi najhorší diplomatický spor za posledné roky. Roztržku na najvyššej úrovni spustila v septembri kolízia čínskej rybárskej lode s dvoma člnmi japonskej pobrežnej stráže. Japonské úrady zatkli kapitána lode na čo Peking reagoval ostro. Incident sa odohral pri ostrovoch Senkaku, ktoré od roku 1972 kontroluje Japonsko. Sporných osem ostrovov leží vo Východočínskom mori v Tichom oceáne a nárokujú si na ne Čína, Taiwan aj Japonsko. Ich územie je síce neobývané, nachádzajú sa na nich však bohaté náleziská ropy a zemného plynu.
V Jokohame proti summitu APEC demonštrovali
Vyše tisíc protičínskych demonštrantov sa v sobotu zišlo na proteste počas prísne stráženého summitu APEC. Na schôdzke sa spolu s ďalšími 19 lídrami zúčastňuje aj čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Ide o poslednú zo série nacionalistických demonštrácií organizovaných na oboch stranách, ktoré vyvolal námorný incident pri sporných ostrovoch Senkaku a poškodil krehké japonsko-čínske vzťahy. Demonštranti obkolesení poriadkovou políciou nesú japonské vlajky a protičínske transparenty. Na poriadok v Jokohame neďaleko Tokia dohliada asi 21 000 ťažkoodencov. Úrady zatiaľ nehlásili žiadne údaje o zatknutých. Aktivisti, ktorí nesúhlasia ani so začlenením sa Japonska do zóny voľného obchodu, už ohlásili ďalšie protesty aj na nedeľu.
Lídri APEC majú rokovať o zóne voľného obchodu
Prezidenti Spojených štátov, Číny a Ruska sa v sobotu stretli v japonskej Jokohame, kde sa spolu s lídrami ďalších krajín zúčastňujú na tohtoročnom summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC). Hlavným predmetom rokovaní majú byť kroky vedúce k vytvoreniu spoločnej zóny voľného obchodu. Samotné závery dvojdňového summitu budú zrejme zodpovedať charakteru organizácie slúžiacej ako medzinárodné fórum, ktoré prijíma iba jednohlasné a nezáväzné rozhodnutia.
Najvýznamnejší účastníci summitu APEC pricestovali do Japonska s juhokórejského Soulu, kde sa predtým stretli v rámci skupiny 20 najsilnejších svetových ekonomík. Summit G20 poznačilo vzájomné obviňovanie sa veľmocí z nekalých obchodných praktík, čo by sa mohlo preniesť do víkendových diskusií v Jokohame.